Hakkımızda

HEZARFEN HAVACILIK DERGİSİ

Hezarfen Havacılık Dergisi, 14 Aralık 2010 tarihinde yayın hayatına başlamış Türkiye’nin tarafsız tek havacılık dergisidir. Ansiklopedik bilgi araştırmalarına dayalı haberciliği ön plana çıkarmış bir yayın organıdır.

Magazin haberciliğinden askeri havacılığa, havacılık okullarından uzay haberlerine kadar çok geniş yelpazede yayın yapan Hezarfen, aktarmacı dergicilik yerine araştırma çalışmalarına dayalı bir haberciliği ön plana çıkarmaktadır. Haberle yorumu harmanlayarak, okurlarına gelişen hadiseler hakkında en kapsamlı analizleri okuma fırsatı sundu. Her hafta ortalama 15 haber dosyası yayınlar.

Hezarfen, Türkiye’de haftalık haber yorum dergisi alanında yayın yapan tek dergidir.

     BASILI DERGİ ÇIKARMIYORUZ. SADECE ONLINE HİZMET VERMEKTEYİZ..!     

NEDEN HEZARFEN?

Hezarfen Ahmet Çelebi 17. yüzyılda Osmanlı’da yaşamış olduğu varsayılan Müslüman Türk bilginidir. Kendi geliştirdiği takma kanatlarla berberi fizikçi Abbas Kasım İbn Firnas’tan sonra uçmayı başaran ilk insan olduğu söylense de, kendisi hakkında tek bilgi Seyahatname’de geçmektedir. 1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan IV. Murad zamanında, uçma tasarısını gerçekleştirdiği ve geniş bilgisinden ötürü halk arasında, Hezarfen olarak anıldığı söylenmektedir. Hezar, Farsça kökenli bir sözcük olup 1000 anlamına gelir. Hezârfen ise “bin fenli” (bilimli) yani “çok şey bilen” anlamına gelir. 1632 yılında lodoslu bir havada Galata Kulesi’nden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bırakan ve uçarak İstanbul Boğazı’nı geçip 3358 m. ötede Üsküdar’da Doğancılar’a indiği varsayılan Hezarfen Ahmed Çelebi, Türk havacılık tarihinin en kayda değer kişilerden birisi olarak görülür. Bu uçuş hakkındaki belgeler şimdiye kadar sadece Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sindeki ifadesinden ibarettir.