Kale Havacılık Jet Motoru Üretecek

0
3419

mesut-solo-1

Kale Grubu, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ile üretimine başladığı milli piyade tüfeğinin ardından şimdi de ilk jet motorunu üretecek. Üstelik dünyanın en gelişmiş savaş jeti olan F35’e. Amerikalı Pratt&Whitney ile İzmir’de bir fabrika açtıklarını söyleyen Kale Teknik Grubu Başkanı Osman Okyay, “Fabrikanın birinci etap yatırımını tamamladık. Bu fabrika sayesinde dünyanın en gelişmiş savaş uçağı olan F35’lerin çok kritik motor parçaları artık İzmir’de üretilecek. Yüzde 51 Kale Grubu yüzde 49 Pratt&Whitney ortaklığı olacak” ifadelerini kullandı. İlk yıl 12 milyon dolar ciro hedeflediklerini belirten Okyay, “Ciro 100 milyon dolara çıktığında 700 kişiye istihdam sağlamış olacağız” dedi.

FÜZE İÇİN YERLİ MOTOR 
Türkiye’nin ilk yerli jet motorunu da ürettiklerini belirten Okyay, bu motorun halihazırda 180 kilometre menzilli Hassas Güdümlü Standoff Mühimmat (SOM) füzelerinde kullanılacağını belirtti. Sektöre 1989’da girdiklerini söyleyen Okyay hedeflerini şöyle açıkladı: “Havacılık ve savunma alanında 2013’ü 109 milyon lira ile noktaladık. Bu yıl için 200 milyon lira ciro hedefimiz var. 2018 hedefimiz, 400 milyona ulaşarak, stratejik oyuncusu olduğumuz sektörün, ekonomi ölçeğinde de liderleri arasına girmek. Gelecek 5 yıl içinde de, bu alanda 70 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz.”

MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ MEHMETÇİK-2 YOLDA
Türkiye’nin ilk Milli Piyade Tüfeği projesinde sona geldikleri müjdesini veren Okyay, “Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun ana yükleniciliğinde “Türkiye’nin geliştirdiği ilk otomatik piyade tüfeğinde ilk prototiplerimiz çıktı” dedi. İkinci tüfek üretimini de yaptıklarını belirten Okyay, “Mehmetçik 1 tüm testleri geçti. Ordu zamanla eskiyen tüfekleri yenileriyle değiştirecek. Senelik üretim kapasitemiz 20 bin adet” dedi.

İNSANSIZ HAVA ARACI BAŞARILI OLDU
Kale Kalıp-Baykar iş ortaklığı olarak üstlendikleri Türkiye’nin gözlem amaçlı Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) tasarımını tamamladıklarını açıklayan Okyay, “İlk testinden başarılı çıkan İHA’ları bu yıl içinde teslim edeceğiz. Toplamda 12 adet kesin, 6 adet opsiyonlu olmak üzere 18 araçtan teslimi yapacağız” dedi. Okyay, “Tasarımı ve üretimi ile destek verdiğimiz bu projenin parçası olmaktan büyük gurur duyuyoruz” diye konuştu.
Kaynak: Sabah Gazetesi

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here