Ücretsiz Paraşüt Kursu

0
7581

paraşüt

 

Bedava verilen bu kursa başvurular şubat veya mart ayında yapılıyor sadece ulaşım masrafları size ait; yemek ve kalma türk hava kurumuna ait. başvuru formlarınızı türkhava kurumu merkezlerinden bulabilirsiniz.kurs yaz ayları boyunca veriliyor. yaklaşık 5 gün sürüyor; ilk 4 gün yerde eğitim veriliyor ve çok basit bir sınava alınıyor bu sınavı geçikten sonra atlayış yapma hakkı kazanıyorsunuz.

Şimdi gelelim nerdedir,kalacak yerler nasıldır vs. eskişehirdeki inönü thk eğitim alanında kurs veriliyor. otogardan inönüye direkt kalkan minibüsler var.kalacak yerler eğitim alanının içinde mevcut. koğuşlar yaklaşık 40 kişilik ve biraz sıkıcı. tuvaletleri pek temiz değil. yanınızda götürmeniz gereken bir kaç önemli eşya var. özellikle üçlü, beşli fiş; bol bol tişört bir kaç tane kalın giysi, terlik,havlu. yemekhane de eğitim alanının içinde bulunuyor, yemekleri ben pek sevmemiş olmama rağmen mükemmel bulanlar da vardı kahvaltıda genelde aynı yiyecekler var reçel, yağ, domates, salatalık, zeytin vs. öğle ve akşam yemekleri aynı oluyor.

İlk gün ne işim var lan benim burda diyeceğiniz kuvvetle ihtimaldir. evet ilk bakışta saçma sapan bir yer olarak görünüyor fakat zaman geçtikçe alışıyorsunuz. 4 günlük yer eğitim dersleri sabah 8den akşam 4 e kadar devam ediyor. dersler eğlenceli geçiyor özellikle hocalar süper insanlar.en çok yoracak olan ders takla dersi. 5 nokta taklası denen bu takla şekli atlayışta yere ayağınızı bastığınız sırada bir yerinizi incitmemek için kullanılıyor. gerçi yer eğitimi sırasında yüzlerce kez çayırda çimende atlamaktan bir yerleriniz acıyacaktır.diğer dersler de uçak kapısından çıkış,uçak içinde yapılacaklar, paraşütün kısımları falan.

Eğitimin son günü yapılan çok çok kolay olan sınavı da geçtikten sonra sıra atlayışa geliyor. sabah 5 te uyanmak zorundasınız günün ilk ışıklarıyla atlayış hazırlıklarına başlıyorsunuz paraşüt kuşanıyorsunuz eğitmenler bir kaç sefer paraşütünüzü kontrol ediyor. ve polonya yapımı antonov modeli uçağa biniyorsunuz. eğitim sahasına uçak her geçişinde 500metre yükseklikten 8 kişi bırakıyor. yani tek seferde uçağa 8 paraşütçü biniyor. paraşütler t10b modelinde eski otomatik açılma mekanizmasına sahip paraşütler yani sizin bir şey yapmanıza gerek yok sadece atlıyorsunuz o kadar. her neyse uçak 500 metreye gelince atla komutu veriliyor ve kapıya kadar gittiğiniz anda kesinlikle atlıyorsunuz çünkü arkadaki eğitmen ittiriyor. kapıdan çıktıktan sonra 4 saniye havada paraşütsüz süzülüyorsunuz sonra açılıyor paraşüt ve yavaş yavaş iniyorsunuz. yere iniş toplam 30 saniye sürüyor.. uçağa bindikten sonra özellikle kapıya geldikten sonra bir sürelik hafıza kaybı yaşayabilirsiniz 500 metreden kapısı açık bir uçaktan atlamak üzere olmak adrenalini tavana vurduruyor. ayrıca o yer eğitiminde öğrendiklerinizin hepsi o an için yalan oluyor hiç birisini uygulayamıyorsunuz. zaten yer eğitiminde öğrendiklerinizin çok az bir bölümünü o sırada aklınıza getirip kullanıyormuşsunuz. toplam en fazla üç sefer atlayış yapabiliyorsunuz ve kursun sonunda sertifika veriliyor. her neyse yere inip kendinizi savurduktan sonra atlayışınız bitiyor ve o an böyle bir deliliği nasıl yaptım diye düşünüyorsunuz hiçbir yeriniz incinmediyse eğer yaşadığınız duyguyu bir başkasına anlatmanız mümkün değil.

Unutmadan: eğitim alanındaki kantinde sigara olarak sadece winston var. winston içmek istemeyenler zula yapmalı kesinlikle.

Kaynak: Uludağ Sözlük.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here