Solotürk’ün Bilinmeyen Anıları

0
5622

 

SOLOTÜRK’le yaptığınız gösterilerin dünyada benzerleri var mı? Varsa SOLOTÜRK farkını nerede ortaya koyuyor?
Şu anda aktif olarak F16 ile tek uçakla gösteri icra eden en etkin ekipler Hollanda ve Belçika Hava Kuvvetleri’nde. Yaklaşık otuz senedir bu gösteriyi icra ediyorlar. Biz de bu ekiplerin arasında yerimizi aldık. 2011 yılında ilk yurt dışı gösterilerini icra ettiğimiz İngiltere’de Avrupa’nın en büyük gösterilerinden biri olarak kabul edilen 40. Royal International Tattoo’ya katıldık (RIAT). Orada 29 ülke arasında tamamen katılımcıların ve sosyal medyanın oylarıyla en iyi uçuş gösterisi ödülünü aldık. Bunun haricinde katıldığımız tüm yurt dışı organizasyonlarından övgü dolu sözler ile uğurlanıyoruz. 20-25 senedir devamlı hava gösterilerine katılan izleyicilerden “Şimdiye kadar seyrettiğim en iyi solo gösterisi…” cümlesini duymak ekibim adına artık neredeyse olağan bir durum.

Bu tarz akrobatik gösterilerde bazı hareketleri yapmak çok zordur, dünyada belki bir iki kişi yapabiliyordur… Sizin alanınızda bu var mı?
Yaptığınız gösteri paketinde, icra ettiğiniz hareketlerin zorluğundan çok hareketlerin hangi sıra ile yapıldığı önemli. Bunu dans gibi düşünün. Durduk yere çok güzel figürler yapabilirsiniz ama bunu bağlayamıyorsanız figürler otomatikman güzelliğini kaybediyor. Dolayısıyla bizde de aynı şey geçerli. Öncelik koreografide olmakla beraber dünyada sadece bizim yaptığımız hareketler var. Kalkış hareketimiz artık  ¨SOLOTÜRK Kalkışı¨ olarak literatürde yer almaktadır.

On üç kişilik bir ekibiniz var. Bir gösteriye çıkmadan önce ya da gösteriye karar verme noktasından uygulama noktasına uzanan süreçte ekipte nasıl bir iş bölümü var?
Üsteğmen Emrah Bayrı bizim basın ve halkla ilişkiler subayımız. İllerden ve yurt dışı organizasyonlardan valilik kanalıyla bizim internet sitemizdeki iletişim bölümündeki usuller izlenerek davet yapılıyor. Bu davetler doğrudan bize değil Hava Kuvvetleri’ne geliyor. Oradan da Emrah Üsteğmen aracılığıyla bize geliyor. Davetler teknik yönlerden inceleniyor. Daha sonra Hava Kuvvetleri tarafından bir takvim çıkarılıyor. Biz sadece teknik ve yorum desteği katıyoruz.

SOLOTÜRK ismi nasıl bulundu?
İsim kısmı aslında çok çileliydi. Yurtdışındaki ekiplerin bir ismi yok. Royal Netherlands Air Force F16 Demo Team diye geçiyor. Ama biz bir şeyle anılmalıyız diye düşündük. Hava Kuvvetleri personeline bir isim aradığımızı duyurduk. SOLOTÜRK ismi ilk duyulduğu anda çok sevildi ve seçildi… Bu ismin İngilizceye tercüme edilmeye de ihtiyacı yok. Her şeyi anlatıyor.

SOLOTÜRK’ÜN FARKI
Yüzbaşı Sedat Yalın Ahbab’ın SOLOTÜRK ile ilgili en sık karşılaştığı sorulardan biri SOLOTÜRK’ün Türk Yıldızları’ndan farkı hakkında. Yalın Yüzbaşı bu soruyu kısaca “Onlar; 8 uçak beraber tek bir uçakmış gibi manevra yaparak havadaki birlik beraberliği, ahengi yansıtıyor. Biz; Hava Kuvvetleri’nin yüksek performanslı F-16 uçağı ile sahip olduğu vurucu gücünü bir gösteri halinde izleyiciler ile buluşturuyoruz.” şeklinde cevaplıyor.

İŞİN EN KEYİF VEREN KISMI
SOLOTÜRK’ün kuruluş amacı öncelikle Türk Hava Kuvvetleri’nin 100. yılında Türk milletine bir armağan olması. Ayrıca gençlere her türlü havacılığı sevdirmek ve halka güven vermek de gösteri ekibinin kurulmasında etken olmuş. Bu nedenle ekipçe en keyif aldıkları gösterilerin yurtiçi gösteriler olduğunu belirten Yalın Yüzbaşı’ya katılan Üsteğmen Emrah Bayrı ekliyor: “Biz halkımız için, milletimiz için varız. Gökler bize emanet.”

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here