Gökyüzü Neden Mavidir?

0
5355

Gökyüzünun mavi bir görüntü vermesinin sebebi (difuzyon)kırilma olayıdır. Gunes isinlari atmosfere girdiginde atmosferdeki Gaz molekullerine, toz parcaciklarina carparak saçılir. Gun ısiği degisik dalga boylu bircok ısindan olusur. Enkisa dalga boylu mavi ısinlar atmosferin ust tabakalarindaki kucuk parcaciklar tarafindan hemen saçılirlar.

Gökyüzü acik oldugunda, mavi isik diger isiklara oranla en fazla sacilan isiktir. Bu yuzden de gökyüzü mavigorunür. Mesela gökyüzü yogun bulutlarla veya dumanla dolu oldugunda, tum isinlar nerede ise ayni oranda saçılir. Bu da gökyüzünun gri renkte gorunmesine sebep olur.

Gun batiminda veya dogumunda guneş ışınlari atmosfere egik girdiklerinden dolayı fazla yol sarfetmek zorunda kalirlar. Bu yuzden daha cok ışik ve renk sacilir.

Gökyüzüne Bakarak Hava Tahmini Yapmak
Gökyüzü koyu mavi rengine börünürse, gunes dogarken parlak ve hafif sisli bulunursa, aksam gokkusagi gorunurse, gunes Ay etrafinda büyük hale olursa, havanin iyi olacağı anlamına gelir.

Güneşin doğma zamanında, gökyüzü kırmızı olması ve gökkuşağının sabahleyin görünmesi ve de
ayın etrafında küçük bir çember bulunması yağmur olacağına işarettir.

Havanın sisli olması, sükunetli olacağı anlamına gelir.

Güneş doğarken kırmızı görüntü vermesi, batarken gökyüzünün kırmızı olmasi rüzgarlı hava olacağına işarettir.

Güneşin soluk – dumanlı bir şekilde doğması, ayın parlak olması, bulutların beyaz olması, Güneş – ayın etrafında bir kavis bulunması fırtına olacağına işarettir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here