Taner Doğan TD Team

0
6429

Sektör çalışanlarının örnek aldığı, birçok kişinin birlikte çalışma hayalleri kurduğu, teknisyenliğe gönül vermiş olan Sayın Taner Doğan ile kurucusu olduğu TD Team hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Taner Bey öncelikle okuyucularımız için sizi daha yakından tanıyalım. Sektörün ilk SHYO’lu mezunlarından birisisiniz. Bize kariyerinizden bahsedebilir misiniz?

1992 yılında İstanbul Havayollarında uçak teknisyeni olarak başladım. Sonrasında Sunways, Sunexpress, Air Rose, Air Liberte, Eurosun, Pegasus, İnter, Corendon, MNG, Orex, myTechnich ve Mats’ ta uçak teknisyeni, bakım müdürü veya teknik müdürlükler yaptım 2007 de TD Team i kurduk ve 2011 de ticari aktivitelerimiz başladı, ilk olarak kontratlı uçak teknisyeni temini ile başladık.

Daha sonra yapısal personeli ve arkasından uçak boya ekibimiz ile THY nin uçaklarının boyanmasında aktif rol aldık, bu yıl buna kabin personeli teminini de ekledik. 2012 yılında Bodrum Havalimanında hat bakım yetkisi alarak kendi yetkimizle hizmet vermek adına ilk adımı attık ve şu anda Dalaman Havalimanı ile 2. Hat bakım istasyonumuzu buna ekliyoruz. Şuanda TD Team olarak 20 nin üzerinde kadrolu 50 nin üzerinde kontratlı personelimiz ile sektörümüze hizmet etmeye çalışmaktayız.

Kuşkusuz başarılarla dolu bir kariyeriniz var. Peki, kariyerinizde alışılmamış bir anınız var mı?
Başarı tabi ki kişilere göre farklı görecelikte olabilir. Bu kadar farklı şirkette çalışıp alışılmamış şeyler yaşamamak mümkün değil. Bunlardan biri; hayatımda ilk kez Boeing ten sıfır uçak teslim almaya gittim ve teslim prosedürlerinin sonunda test uçuşlarını gerçekleştirdik ve ne kadar acil durum varsa hepsini yaşattık. Testler bittikten sonra yetkililere uçağın lastiklerinde yıpranma olduğu için değişmesi talebinde bulundum mümkün değil dediklerinde bende o şekilde uçağı kabul etmiyorum deyince ciddi bir kriz oluştu ve sonuç mu? Boeing yetkilileri tarihlerinde ilk kez olduğunu söylediler ve uçağımıza 1 set sıfır lastik yüklediler J Arkamdan da bir daha gelmemem için dua ettiler.

TD Team projesinin oluşum sürecini ve TD Team isminin ortaya çıkışını anlatabilir misiniz?
Yıllardır sözde kalan projeyi bir akşam arkadaşlarımla yaptığımız bir yemekte destek sözleriyle birlikte hayata geçirme kararı verdik ve çalışmalarını kısa sürede tamamladıktan sonra masadaki 8 kişiden 5 inin kaybolduğunu gördüm J. Tabi ki o arkadaşlarım da manevi desteklerini esirgemediler. İş kurulacak şirkete isim bulmaya geldiğinde benim karşı çıkmama rağmen yine arkadaşlarımın büyük baskısı ile ismimin baş harflerini kullanmak zorunda kaldım ama bugüne kadar soranlara açılımının Teknik Destek Takımı ya da İngilizcede Technical Dispatching Team olduğunu söyledim. 😉

Şirketiniz müşterilerinize ne tür hizmetler vermektedir?
Bizim sloganımız teknik hizmette sınır yok, teknik anlamda ne istenirse biz bunu sağlamakla kendimizi sorumlu hissediyor ve gereğini yapıyoruz. Bu süreçte kontrat ile uçak teknisyeni, yapısalcı personel, uçak boya, kabin teknisyeni, parça temini, uçak tesliminde destek gibi birçok talebi başarı ile gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum.

Şirketinizin alanında uzman elemanlarıyla müşterilerine esnek bir hareket alanı sağlaması ve böylece ihtiyaçları olan
hizmetleri hızlı bir şekilde temin edebilmeleri sizce MRO ların geleceği olarak görülebilir mi?
Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Zaten bu çok uzun yıllardır dünyada uygulanan bir sistemdi, bizdeki çalışan ve çalıştıran kısımdaki direnç ve alışkanlık nedeni ile mecburiyetler olmadan bu sistem giremedi ve halada tam olarak uygulanır olmuş değildir ama bu bir mecburiyettir ve çok kısa zamanda sektörümüzde bu sisteme ayak uydurmak zorunda kalacaklardır. Tüm dünyada low cost sistemi süre gelirken ülkemizde efektif ve düşük maliyetli iş gücüne yönelmek zorundadır. Bu bazı tezlerin tam aksine çalışan haklarına zarar vermektense tam tersi, isteyen guruba daha çok kazanç ve alternatif yaratmaktadır, çünkü hitap ettiğimiz iş kolu temininde güçlük çekilen personel üzerinedir. Ülkemiz MRO’ larının yüksek sezonu sadece kış dönemi, havayolu şirketlerinin de yüksek sezonu sadece yaz sezonu olduğu sürece 12 ay yerine sadece ihtiyaç duyulan yüksek sezonlarda ilave personel çalıştırmak kadar makul ve mantıklı bir yol yoktur. Unutmayalım ki şirketler ayakta kalabildiği sürece çalışanlara iş imkanı vardır, amacımız hem istihdamı korumak hem de iş veren şirketleri ayakta tutmak olmalıdır. Rekabete açık olmayan ve maliyetleri yüksek olan şirketlerin hayatta kalması mümkün değildir.

TD Team olarak yaptığınız bakım anlaşmalarına örnekler verebilir misiniz?
THY Teknik A.Ş’ ye kontratlı teknisyen vererek başladığımız bu işe myTechnic şirketinde de aynı şekilde hizmet vererek devam ettik. Geldiğimiz noktada THY nin onlarca uçağını boyamış bir boya ekibimiz, kabin ve yapısal ekibimiz mevcut olup; son dönemde hat bakım yetkimizi almamızla Tailwind, Freebird ve Sunexpress ile yapılan anlaşmalarla hizmet ağımız genişlemiş ve logistic hizmetler ile bu hizmetler taçlandırılmıştır.
TD Team özelinde hedefleriniz nelerdir? Yurtdışı faaliyetlerinizi genişletmeyi düşünüyor musunuz?
Tabi ki hedefimiz yurt dışı faaliyetlerimizi arttırmak, ama hayallere kapılmadan bununla ilgili hedefimiz Avrupa değil Orta Doğu, Uzak Doğu ve Afrika olmalıdır. Bunun dışında hedefimiz Türkiye’yi Avrupa, Orta Doğu, Rusya ve Türki Cumhuriyetlerinin boya merkezi yapacak bir merkez yapmaktır.

Türkiye’de ki bakım şirketlerini ve Türk havacılığını nasıl görüyorsunuz?
Bu konudaki yorumlar eleştirilmeye alışkın olmayan sektörümüzde hoş karşılanmayabilir, ama doğru bir politika ile değil bölgemizde dünyada söz sahibi olabiliriz yeter ki birbirimizle uğraşmaktan vazgeçelim.
Sizce ülkemiz havacılığının en büyük eksiği nedir?
Geniş kapsamlı ortak bir politikamız.
Ülkemizde havacılığa olan katkılarınız ve ilham verdiğiniz birçok havacı adına size teşekkür ediyor ve başarılarınızın devamını diliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here