Hostes Nasıl Olunur?

0
9017

Türkiye’de havacılık sektörünün hızla gelişmekte ve büyümekte olduğu son yıllarda kabin memurluğu mesleğinin önemi ve gerekleri de en çok irdelenen konuların başında yer almaktadır.

En sık sorulan sorular arasında nasıl kabin memuru olunacağı ilk sırada bulunmaktadır.

Sektörde faaliyet gösteren havayolu şirketleri kabin memuru ihtiyaçlarına göre personel alım şartlarını kamuoyuna gazete ilanı ve internet ile bildirmektedirler.

Bahsi geçen şartlara uygun olan kişiler ilgili havayolu firmasına şahsen veya internet üzerinden başvurularını yapabilmektedirler. Personel Başkanlıkları, İnsan Kaynakları Müdürlükleri tarafından değerlendirmeden geçen başvuruları, mesleki geçerlilik sınavlarına (yazılı ve sözlü, Türkçe ve yabancı dil ) alınırlar.

Kabin memuru olmak için gerekli şartları, ihtiyacına göre ilgili havayolu belirlemektedir. Her havayolu için geçerli olan temel şart iyi bir yabancı dil bilmektir. İkinci yabancı dil tercih sebebidir. Havayolu şirketleri kamuoyuna verdikleri ilanlarda tecrübesiz kabin memuru alacaklarını belirtmişlerse, yaş sınırı 18-27 arasıdır. 28 yaşından gün almamış olmak gerekir. Tecrübeli kabin memuru alımlarında yaş sınırı daha üst seviyelerde tutulabilir. Boy ve kilo orantısı da aranan şartlar arasındadır. 1.60 cm ‘den az olmamak gerekir. (İhtiyaca göre havayolu şirketleri 1.59 cm ‘ye çekebilirler). Genellikle yabancı dil olarak İngilizce istenir. Ama havayolu şirketi özel olarak belli bir hatta kullanmak üzere kabin memuru istihdam edecekse ( Suudi Arabistan, Cezayir, v.b.) o zaman ilanda yabancı dil olarak Arapça istendiğini belirtir. Bulaşıcı hastalığı olmamak diğer bir şarttır. Bunun için adaylardan tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık raporu istenir.

Havayolu şirketleri sınavları geçen kabin memuru adaylarına kendi bünyelerinde meslek içi eğitim vermektedirler. Kimi adaylar kabin memurluğu ile ilgili daha önceden katıldıkları bazı özel eğitim kurumlarının sertifikalarını beyan etmiş olsalar da her havayolu şirketi kendi personeline kendi eğitim vermeyi tercih eder. Kabin memurluğu ile ilgili özel eğitim kurumlarından alınmış sertifikalara pek itibar etmezler. Eskişehir’deki Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu bünyesinde Kabin Memurluğu bölümü açmak için çalışmalar devam etmektedir. Eğitim süresi, 1 yılı hazırlık olmak üzere 3 yıl öngörülmektedir.

THY KABİN MEMURLUĞU ŞARTLARI:
Kabin memurlugu görevlisi meslegi popüleritesini giderek artıran mesleklerden birisi haline almakta. Özellikle imkanları ve esnek çalışma yapısı ile hareketi seven insanlar için oldukça uygun olan iş yapısı bu meslegi odak noktalarına taşımakta. Peki bu iş için gerekli şartlar nelerdir ? Kabin memuru yani (HOSTES ve STEWARD) olabilmek için gereken şartlar Türk Hava Yolları sitesinde alınan bilgilere göre şu şekildedir.

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
2. İstanbul’da ikamet etmek,
3. En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
4. Müracaat tarihinde 19 yaşını bitirmiş ve 27 yaşından gün almamış olmak,
5. İyi derecede İngilizce bilmek (ikinci dil tercih sebebidir),
6. Boy ve kilo oranları :

Bayanlar için : 160 – 175 cm arası boya sahip olmak,
Baylar için : 170 – 185 cm arası boya sahip olmak,
Boyu ile kilosu arasında uygun fark fark bulunmak:

Bayanlar için : Kilosu, boy ölçüsünden 100 çıkarılınca kalan sayıdan, en fazla 2 sayı yukarıda 20 sayı aşağıda olmak,
Baylar için : Kilosu, boy ölçüsünden 100 çıkarılınca kalan sayıdan, en fazla 5 sayı yukarıda 20 sayı aşağıda olmak,
7. Fiziki kusuru olmamak, sağlık durumu uçuşa müsait olmak, (Tam Teşekküllü Hastane Raporu gerekiyor)
8. Adli sicil kaydı bulunmamak ( trafik gibi taksirli suçlar hariç)
9. Daha önce THY. A.O. veya diğer havacılık kuruluşlarındaki uçuş görevinden disiplinsizlik, sicil yetersizliği ve sağlık nedeniyle ayrılmamış olmak

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here