Uçakların Dış Kaplaması

En yalın planörden, en modern delta kanatlı jet uçaklarına kadar, tüm uçakların yapımında temel amaç ağırlığın düşürülmesidir. XX. yüzyılın başlarında yapılan uçakların gövdeleri, ağaç ya da çelik bir iskelet üstüne

0
5162

En yalın planörden, en modern delta kanatlı jet uçaklarına kadar, tüm uçakların yapımında temel amaç ağırlığın düşürülmesidir. XX. yüzyılın başlarında yapılan uçakların gövdeleri, ağaç ya da çelik bir iskelet üstüne kumanda yüzeyleri için, kalın bez ya da benzeri maddelerin kaplanmasıyla oluşturulmaktaydı. Bu yöntemden günümüzde de yararlanılmaktadır. Ancak, kumaş kaplamanın yerini fiberglas ya da alüminyum plakalar almıştır.

Dinamik güçlerin söz konusu olduğu yüksek güçlü ve hızlı uçaklarda, bu tür yapım tekniği uygun olmamaktadır. Büyük uçakların çoğunda, güçlendirilmiş tek parça gövde kullanılmaktadır. Bu gövdelerde, dış kaplama basınca dayanmakta, ama hafif alaşımdan yapılmış bir iç iskelet tarafından desteklenmektedir. Daha önce tek tabakalı hafif bir alaşımdan yapılmakta olan dış kaplamalar, günümüzde, daha hafif, ama daha güçlü olan petekli yapıdadır ve iki ince tabaka arasında ağ tipi gözenekli bir kat yeralır.

Gerilimlerin daha büyük önem kazandığı süpersonik uçaklarda, kanatlar ve öteki parçalar, dış ve iç kaplamaların güçlü alaşım kütlelerinin içi oyularak yapılır. Bu tür yapı, zorlamalara ve ısıya dayanıklı olmasına karşılık, çok pahalıdır. Concorde uçağının maliyetinin yüksek olmasının nedeni de budur. Bu yüzden, bu tür yapı yönteminin gelecekte, yalnızca askeri uçaklarda kullanılacağı sanılmaktadır..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here