HezarfenDergi, Temel Kotil Özel Röportajı

Türk Hava Yolları da, diğer havayolu şirketleri gibi SHGM’nün aldığı kararlara uyan bir şirkettir.

0
5052

HezarfenDergi, Temel Kotil Özel Röportajı

Üniversite tercihinizi havacılık üzerine yapmanızın sebebi nedir?

O dönem Türkiye’nin zor yılları idi. Tabi o zamanlar meslek seçiminde bugünkü kadar profesyonel destek de söz konusu değildi. Mühendis olmayı istedim. Uçak mühendisliği o zaman en yüksek puanla öğrenci alıyordu. Tercihim o yüzden uçak mühendisliği oldu. Tabi seçimimde Türkiye’nin kendi uçağını yapmasına katkıda bulunmak gayesi de vardı.

Temel Kotil aile içerisinde nasıl bir insandır?

Bu soruyu sanırım aileme sormak daha iyi olurdu. Onlar beni daha iyi değerlendireceklerdir. Kendimce olabildiği ölçüde iyi baba, aile reisi olmaya çalıştım. Evde olduğumda tüm zamanlarımı eşime ve çocuklarıma ayırıyorum. Ailemin ve kendi mutluluğum için hep doğru olanı seçmeye ve yapmaya çalıştık. Aile içinde ortak karar alan, herkesin kendi sorumluluğunun bilincinde olduğu bir aileyiz.

THY’deki kariyerinizin devamında hayata geçirmeyi planladığınız projeleriniz var mı? Varsa bahsedebilir misiniz?

Tabi ki en büyük hedefimiz Türk Hava Yolları’nın dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden biri olması. Bunun için çok çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Türk Hava Yolları hem potansiyeli hem de enerjisi ile hedeflerimizi gerçekleştireceğimiz bir kurum. Kurum içinde bu hedeflere inanmış bir ekip var.

Sizin parayı çok iyi yöneten bir lider olduğunuz bilinmekte. Peki ekonomi alanında bu kadar etkili olmanızın sebebi nedir?

Hayat bir bütün. Genel olarak hayata bakışınız konusunda kullandığınız temel gözlük, bir anlamda hayatın her alanında kullanabildiğiniz bir enstürmandır. Türk Hava Yolları’nda elde ettiğimiz başarıda da, ekonomi konusunda ön görülerimizin güçlü olmasında da bu bakışımızın etkisi vardır. Türk Hava Yolları başlı başına ekonomik olarak çok büyük bir kurum. Borsada halka açık. Dolayısıyla bu şirketi yönetirken kişisellikten daha uzak takım çalışmasının öne çıktığı bir ortamdan bahsediyoruz. Yani ekonomi alanında iyi olmam da kişisel öngörüm kadar birlikte çalıştığımız ekibin de katkısı ile olan bir başarı.

temel kotilTHY personel alımlarında torpil yapıldığı iddiaları herkes tarafından konuşuluyor. Böyle bir olayın olması söz konusu mu?

Türk Hava Yolları, borsada işlem gören, halka açık bu yönü ile de sürekli denetlenen bir kurumdur. Şirketimizin son yıllarda elde ettiği başarıların arkasında insan kaynağının doğru yönetilmesinin önemli payı vardır. Bu açıdan Türk Hava Yolları’nın işe alımlarında torpil iddiaları, sadece iddiadır, gerçekle ilgisi yoktur.

Ortaklığımız 2008 yılının Mayıs ayında, yurtiçi istasyonlarının yer hizmetlerini (yolcu ve ramp) yapılan ihale ile A Grubu çalışma ruhsatına haiz, ÇELEBİ ve HAVAŞ firmalarına vermiştir. 2010 yılında, Turkish Ground Services’in  (TGS- Yer Hizmetleri)  kurulması ile, İstanbul (Sabiha Gökçeh Havalanı –SAW- dahil), Ankara, İzmir, Adana ve Antalya istasyonlarında TGS hizmetleri üstlenmiştir. Halen yurtiçinde bu üç firmadan hizmet alımı yapılmaktadır. Yurt içinde, 6 meydanda TGS, 15 meydanda Çelebi ve 15 meydanda da Havaş’tan handling hizmeti alınmaktadır.

TGS’nin kurumsal olarak işe alım kriterleri her pozisyon için farklı farklıdır.  Mavi yakalı kadrolar için (işçi / şoför vb.),  en az ilkokul/ilköğretim mezunu olmak yerli iken; Beyaz yakalı kadrolar için, en az lise mezunu, tercihen ilgili fakülte ve bölümlerden mezun olmak şartı aranmaktadır.

Bunun dışında TGS’de işe alım süreçlerinde ilgili pozisyonlar için deneyim, prezantabl olmak, esnek çalışma saatlerine uygunluk, sağlık kriteri,  İngilizce başta olmak üzere yabancı dil/diller bilgisi, Genel Bilgi Tarama (GBT) bilgisinde ‘Apronda çalışamaz’ engeli olmamak, yüz kızartıcı vb. suçlar açısından adli kovuşturmaya uğramamış olmak şartları aranmaktadır.

Bu süreçlerden geçen personel (SHGM) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün mecbur kıldığı eğitim aşamasında başarısız olması halinde iş başı yapamaz.

Havacılık sektöründeki kurallar IATA (International Air Transport Association, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından belirlenmiştir. Şirketimiz bu iki otoritenin çizdiği sınırlar çerçevesinde personel planlaması yapılmaktadır. Bu süreç, alanında uzman insan kaynakları yetkililerimiz tarafından yönetilmektedir.

TGS’de çalışmak isteyen adaylar, genelde sektörün içinde bulunan kişiler olduğundan, hazırladıkları özgeçmişlerini elden İnsan Kaynakları’na teslim ederek başvuru yapabilmişlerdir.

İK, apronda yaptığı duyurularla, part-time çalışan, sektörün diğer şirketlerinde devam eden adaylara da ulaşmış, uygunluk taşıyanları istihdam etmiştir.

TGS, kendi web sayfası üzerinden dönem dönem “başvuru formu” linkini aktive ederek, sektör içi veya dışardan adayların da özgeçmiş gönderebilmesine imkân sağlamıştır.

TGS engelli personel ihtiyacını İŞKUR ile yaptığı anlaşma çerçevesinde, bu kurumdan karşılamaktadır.

temel_kotil_2b

temel kotilPersonelinize diğer firmalara göre yüksek ücret ödemenize rağmen eylem yapılmasının sebebi sizce nedir?

Eylem ücret sebebiyle yapılmamıştı ve Türk Hava Yolları’na karşı da yapılmamıştı. Havacılık sektöründe grev yapılmasını yasaklayan kanun teklifi protesto edilmişti. Türkiye’de havayolu şirketleri arasında sendikal haklara sahip personel çalıştıran tek biz varız. Bu sebeple bize karşı bir durum gibi algılandı.

SHGM ve THY’nin ilişkileri bazı kesimlerce eleştirilere sebep oluyor. Sizce SHGM, THY’nin altında ve onun faydası için çalışan bir kurum mu?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türk havacılık sektöründe denetim yapan bir üst kurumdur. SHGM, Havacılık emniyetini uluslararası standartlarda en üst seviyede sağlamak, havacılık güvenliğini arttırmak, sivil havacılık faaliyetlerinin sürdürülebilir gelişimini sağlamak, havaalanlarına yönelik yürütülen faaliyetleri uluslararası standartların üzerine taşımak gibi hedefleri sağlamaya çalışıyor.

Türk Hava Yolları da, diğer havayolu şirketleri gibi SHGM’nün aldığı kararlara uyan bir şirkettir.

Geçtiğimiz seçimlerde THY’den ayrılıp aktif siyasete yöneleceğiniz haberleri vardı. Önümüzdeki seçimlerde böyle bir teklif gelse siyasete girmeyi düşünür müsünüz?

Şu anda Türk Hava Yolları’nın Genel Müdürü’yüm ve görev sürem elverdiği ölçüde devam edeceğim.

Şayet siyasete girerseniz ulaştırma bakanlığı makamı adına ne gibi çalışmalar yürütmeyi düşünürsünüz?

Yorum yok.


temel kotil

HABOM tam anlamıyla açıldığında beklentileri karşılayabilecek mi?

Havacılık, Bakım,  Onarım ve Modifikasyon Merkezi (HABOM) Türk Hava Yolları’nı küresel bir marka yapma yolunda önemli bir alt yapı yatırımımızdır. İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’nda 380 bin m2 alanda inşaatı devam eden, bazı bölümleri devreye giren HABOM tam olarak hizmete girdiğinde Türk Hava Yolları bölgede bakım, onarım merkezi olma yolunda önemli bir adım atmış olacak ve Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin bakım-onarım pazarlarına hitap eder duruma gelecektir. Yani sadece yolcu taşıma kapasitemiz değil, bölgede bakım, onarım servisi veren bir şirket de olmuş olacak Türk Hava Yolları. HABOM bu yüzden önemli.

Bayrak taşıyıcı şirket olmanın hassasiyetleri nelerdir?

En önemlisi sorumluluk hissi. Çünkü Türk Hava Yolları uluslararası alanda Türkiye’yi temsil ediyor. Omuzlarımızda 75 milyonun sorumluluğu ile hareket etmeye çalışıyoruz.

Hezarfen Havacılık Dergisi’nin çalışmaları hakkında neler söylemek istersiniz ?

Havacılık sektörünün gelişmesi ile birlikte havacılık alanındaki medyaya da önemli görevler düşüyor. Tabi havaclık alanındaki medya da büyüyor. Hezarfen bu alanda önemli bir boşluğu dolduran bir dergi. Ben size başarılar diliyorum..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here