Türk Yapımı İHA 5000 TL

0
3755

Öncelikle bize kendinizden bahsedebilir misiniz ?

İnsanların yararına hizmet sunacak devamlı proje geliştiren ve bu yolda uğraş veren bir grubuz.Oldukça fazla alanda proje çalışmalarımız devam etmektedir.
İha üretme fikri nerden çıktı ve şu an bulunmuş olduğunuz noktaya nasıl geldiniz ? 

-Günümüz de bu kapsam da sadece hava taşıtı olarak kullanılan balon ve zeplin olarak adlandırılan hidrojen balonları mevcuttur.
Balon fikri havanın kaldırma kuvvetinden daha fazla yararlanma daha fazla süre,mevcut ağırlıkla yer görüntüsü alabilmesini olanaklı hale getirmiştir.Aslın da projemiz karmaşık olmayan mekanik iki sistemi bir araya getir getirmektedir.Uzun zamandan bu yana film ve reklamcılık
işi ile meşgul olduğumuzdan dolayı çoğu kez istenmeyen kazalar sonucu maddi açıdan çok pahalı kameralar ve havadan görüntüleme cihazları kırıma uğramıştır.Buda haliyle ciddi boyutta ekonomik külfet getirmektedir.Şuan bu proje ile birlikte cihazlarımız yüksek irtifadan düşmenin etkisiyle çevreye ve insanlara verdiği geri telafisi mümkün olmayan zararlar sıfıra indirilmiştir. Başlangıçta tüm bu dez avantajları minimize etmeyi düşünmüş iseydikte sonra dan yapmış olduğumuz bu cihazın daha önemli olan güvenlik alanında kullanılabileceğimizi farkettik ve geliştirme fikri  hasıl oldu.Şuanda bulunmuş olduğumuz noktaya en etkin neden bu oldu.
Üretim aşamasında en çok karşılaştığınız sorunlar nelerdir ?

-Şuana kadar üretim aşamasında herhangi bir sıkıntımız olmamıştır.Hali hazır da elimizde 5 adet uçuşa hazı cihaz mevcuttur.

395488_107097039469319_1018213383_n
İhaları nerede ve hangi amaçla kullanmayı planlıyorsunuz ?

-Kullanmak istediğimiz bölgeler ufak çaplı güvenlik hizmeti sunan ve riskli bölgeler de konuçlandıılmış kurum itibariyle hakimde olmayan küçük ölçekli kurumlardır.

İhaları kullanmak için özel bir eğitim almak gerekiyor mu, yoksa isteyen herkes kullanabilir mi ?

-Belli bir eğitim alındığında bununla ilgili belli temel sağlayıp kullanıcı seviyesine gelmek düşünüldüğü kadar zor değildir.Cihaz hali hazırda komuta kontrol ve kamera izleme değerlendirme olarak iki kullanıcı gereksinimi duymaktadır.Tabiki özel bir eğitim almak şarttır.Balonun verdiği en önemli güven hava yastığı görevi görmesidir.Suya düşme durumda dahi sudan tekrar havalanabilme özelliği bulunmakta olup güvenli bir kalkış yapabilmektedir.

İhaları halkın kullanımına açacak mısınız ?

-Şuan için böyle bir düşünce asıl dceğil.Projemiz çalışma aşamasında olduğuiçin daha çok yol katedeceğimizi düşünüyoruz.

184763_107299469449076_748933378_n

Bu işin size maliyeti ne oldu ?

-Ar-ge çalışmalarımız halen devam  etmektedir.Belli bir fikre ve buluşa ulaşmak için ar-ge çalışmasında harcanan emeğin zamanın özellikle maddi konularn ne derece fazla olduğunu en iyi yeni birşeyler yapmak ve geliştirmek için uğraşanlar bilir.
Satış aşamasına geldiğinizde ortalama satış fiyatınız ne olacak ?

-Üründen her sektör yararlanması için patent başvurumuzun onayından sonra 5000 tl den fazla yapmayı düşünmüyoruz..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here