ATLAS ve KSSU Standardının Anlamları

0
2316

Havayolu sektörü sayısız kural, yönetmelik ve standartla yönetilir durumdadır.

“Uçma” eyleminin insanoğlu için son derece sıra dışı bir eylem oluşu, bunu gerekli kılmaktadır.

Bu çerçevede, özellikle uçak içerisindeki mutfak (galley) ekipmanları söz konusu olduğunda, sık sık duyulan standartlardan bir tanesi, ATLAS ve KSSU olmaktadır.

ATLAS tipi trolley, KSSU tipi fırın gibi.

Pek iyi; ATLAS ve KSSU standardı ne anlama geliyor?

Bu konuyu araştırdığımızda, oldukça ilginç bir durumla karşılaştık.

1960′lı yıllar, sivil havacılığın son derece hızlı bir biçimde geliştiği bir dönemdir. O yıllarda havayolu şirketleri; teknik bakım, ticaret, üretim gibi farklı bir çok konuda çeşitli işbirlikleri yapmakta, gruplar oluşturmaktaydı.

ATLAS ve KSSU aslında, 1960′lı yıllarda kurulan ve belki de günümüzdeki havayolu ittifaklarının atası olarak kabul edilebilecek iki ayrı grup.

İşin temelinde ise, o yıllarda Boeing tarafından üretim süreci başlatılmış olan 747 modeli bulunuyor.

Boeing 747′nin, o dönemki diğer uçaklara nispeten her bakımdan pahalı oluşu, Avrupalı havayolu şirketlerini bu yeni ve “oyun değiştirici” uçağı makûl maliyetler çerçevesinde nasıl işletebileceklerini araştırma yoluna itti.

Haziran 1967′de Air France liderliğinde başlatılan çalışmalar, 1968 yılının ilkbaharında meyvesini verdi ve Air France (A), UTAir (T), Lufthansa (L), Alitalia (A) ve Sabena (S), ATLAS grubunu kurdu.

Öte yanda ise, ATLAS’tan daha önce, KLM (K), SAS (S) ve Swissair (S) tarafından kurulmuş olan KSS grubu bulunuyordu.

ATLAS’ın resmî kuruluş tarihi 14 Mart 1969. Bu tarihe kadar olan süre içerisinde Boeing 747 alımından vaz geçen UTAir, ATLAS grubundan ayrılarak, KSS grubuna geçince, bu grubun adı KSSU olarak değiştirildi.

Geçmişi 1958 yılına kadar giden KSSU’nun resmî kuruluş tarihi 1970 yılının Şubat ayına denk gelir.

İspanyol bayrak taşıyıcı Iberia ise, 1972 yılında ATLAS’a katılmıştır.

Bu iki grup uzun yıllar boyunca özellikle Boeing 747 ve McDonnell Douglas DC-10 tipi geniş gövdeli uçakların temini, bakımı ve işletimi konulardan görev bölüşümü ve işbirliği yaptı. Uçaklarda kullanılan ekipmanlar için belli standartlar geliştirerek, maliyetleri kontrol etmeye çalıştı.

1990′lı yıllara gelindiğinde ise artık havayolu şirketleri öylesine büyümüşlerdi ki, bu gibi büyük uçakların kullanımında tek başlarına hareket edebilir olmuşlardı. Ayrıca geçen yıllar boyunca bir çok noktada standartlar oturtulduğundan, belki de bu gibi gruplara ihtiyaç da kalmadı.

Önce 1994 yılında ATLAS ve sonrasında da 199o’ların sonlarında KSSU grubu resmen dağıldı.

Havayolu sektörüne ise, ATLAS tipi trolleyler, fırınlar, galley’ler miras kaldı.

Ve tabii bir de Star Alliance, oneworld ve Skyteam gibi havayolu ittifakları.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here