Amatör Havacılığın Türkiye’deki Acı Kaybı

Ankara Polatlı'da kendi yaptığı uçak ile deneme uçuşları yapan Necip Ülkü'nün acı sonu havacılık camiasında büyük üzüntüye sebep oldu.

0
3123

Acı olay bugün saat 18.30 (16.08.2014) sularında meydana geldi. Polatlı’nın Şabanözü ve Karacaahmet mahalleri arasında kalan ve ABD‘den kendi getirttiği parçalarla yaptığı kit uçak ile uçuş yapan 57 yaşındaki Necip Ülkü, kontrolü kaybederek şeker pancarı tarlasına doğru alçalmaya başladı. Hızlı bir düşüş yapan Necip Ülkü, olay yerinde hayatını kaybetti. Necip Ülkü amatör havacılığın Türkiye’deki en acı kayıpları arasında tarihdeki yerini aldı.

Bölgede çiftçilik yapan Salih Ertuğrul o anları şöyle anlattı, “Biz tarlada çalışıyorduk. Uçak havada birden dengesini kaybedip ekseni etrafında dönmeye başladı. Ve kontrolsüz bir şekilde pancar tarlasına düştü” dedi.
Olay yerine 2 ambulans sevkedilirken, jandarma güvenlik önlemi aldı.

Necip Ülkü, Polatlı yakınlındaki bir arazide kendi hangarını kuran ve burada ABD’den getirttiği malzemelerle bugüne kadar 2 kit uçak üretmişti. Ülkü’nün hangarının yanında da araziye kit uçakların iniş kalkış yapabileceği bir de pisti bulunuyordu.

Türk Havacılığının gelişmesine önemli katkıları olan Necip Ülkü’yü rahmetle anıyoruz. Yakınlarına ve ailesine başsağlığı diliyoruz. Sizler bu ülkenin gerçek havacılarısınız..

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here