Tüm Zamanların En Güzel 10 Havacılık Filmi

0
34529

Havacılık Fimlerinin Cehennem Melekleri gibi 1927 ve 1930’lu yıllarda çekilmeye başlayan uzun bir geçmişi vardır.Tarih boyunca havacılık sektörü filmlere hikaye merkezi konumunda bulunmuştur. Bizde Hezarfen Havacılık Dergisi olarak Tüm Zamanların En Güzel 10 Havacılık Filmi ni sizler için derledik.

1.  Top Gun – Tür: Aksiyon / Dram Yönetmen: Tony Scott Yapım: 1986 ABD Süre: 110 dk. Oyuncular Tom Cruise (Teğmen Pete ‘Maverick’ Mitchell) Kelly McGillis (Charlotte ‘Charlie’ Blackwood) Val Kilmer (Teğmen Tom ‘Iceman’ Kazanski) Anthony Edwards (Teğmen Nick ‘Goose’ Bradshaw) Tom Skerritt (Komutan Mike ‘Viper’ Metcalf) Michael Ironside (Komutan Rick ‘Jester’ Heatherly) John Stockwell (Cougar) Barry Tubb (Wolfman) Rick Rossovich (Ron ‘Slider’ Kerner) Tim Robbins (Sam ‘Merlin’ Wells) Meg Ryan (Carole Bradshaw) Filmin Konusu Usta donanma pilotu Pete Mitchell yüksek derece eğitim için gönderildiği Miramar Donanma Hava Üssü’nde bütün herkesin almaya çalıştığı top gun onur ödülünü almak için Tom Kasansky le başa baş bir mücadeleye başlar. Mitchell’ın babası kendinin sebep olduğu bir kazada bir çok askerle ölmüştür. Bu durum diğer pilotların Mitchell’a karşı soğukluğun ve tavırların nedenidir. Mitchell sonra üstte tanıştığı sivil Charlotte Blackwood ile tutkulu ve arzulu bir aşk yaşamaya başlar. Arkadaşının ölümüyle yıkılan Mitchell Top Gun ödülünü alamayınca psikolojik sorunlar bunalımlar yaşamaya başlar. Beklediği başarıyı yakalamak için ani bir krizde uluslararası bir görev verilmiştir. 1986’nın gişe rekorları kıran Top Gun 80’lerin bol aksiyonlu ve uçuş efektleriyle öne çıkan bir film olmuştur. Yönetmen Tony Scott’ın reklam yönetmeni olması filmin aksiyon dolu ve estetik olmasını açıklıyor.

2.  Aviator – Film BAFTA En İyi Film Ödülü ve Drama dalında En İyi Film Altın Küre Ödülü‘nü kazandı. En İyi Film dahil 11 dalda Oscar‘a aday gösterildi. 5 Oscar kazandı. Teknik dallarda verilen ödüllerin çoğunu toplamasına, BAFTA ve Altın Küre‘de En İyi Film ödülünü almasına rağmen En İyi Film Akademi Ödülü‘nü ödülünü alamadı.

Konusu: Ergenlikten yeni çıkmış Howard Hughes, babasının matkap ucu fabrikasından kalan serveti, I. Dünya Savaşı’nda savaşan uçakları konu alan “Cehennem Melekleri” adında bir film çekmek için kullanmak gibi çılgın bir karar alan Hughes, benzeri olmayan bir film yapmak üzere yola çıkar ve bu yol ona büyük bir şöhreti de beraberinde getirir.

Scorsese’nin filmi, Hughes’ın gençlik yıllarını ele alıyor. Özellikle de aşk yaşamı, uçma sevdası ve sahip olduğu ruhsal hastalık (obsesif kompulsif bozukluk) üzerinde duruyor.

. 3  Blue Max –Öldürme Emri  1966 İngiltere yapımı dramatik savaş filmdir. Özgün adı The Blue Max olan film Türkiye’de Aralık 1968’de sinemalarda gösterime girmiştir. Filmin özgün adı I. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın en büyük onur nişanı olan Pour le Mérite ‘in gayrıresmi adı olan Blue Max (Almanca: Blauer Max veya Mavi Haç) madalyasından gelmektedir.

Jack D.Hunter’ın aynı adlı romanından senaryosunu Ben Barzman, Basilio Franchina, David Pursall, Jack Seddon ve Gerald Hanley’in birlikte uyarlayıp yazdıkları filmin yönetmeni John Guillermin’dir. Başlıca rollerinde George Peppard, James Mason,Ursula Andress ve Jeremy Kemp oynamışlardır. Özgün müziklerini Jerry Goldsmith’in yaptığı filmin görüntü yönetmeni Douglas Slocombe’dur.

I. Dünya Savaşı sırasında Alman hava kuvvetlerinde görevli genç bir pilotun yükselme ve madalya alma hırsı yüzünden çevresindekilere verdiği zararlar konu edilmektedir.

Film dört dalda birden aday gösterildiği BAFTA ödüllerinden “renkli film dalında en iyi sanat yönetimi” ödülünü aldı.

4.  Air Force One – Air Force One ABD başkanlarını taşıyan başkanlık uçağıdır. Mavi-beyaz renkli Boeing 747 modelidir. Air Force One ABD başkanı’nın içinde bulunduğu, hava kuvvetlerine ait hava aracının kodudur. Air Force One’ın kuyruk numarası 28000 ve 29000 olan iki jet uçaktan başkanın bindiğine verilen isimdir. ABD’de, devlet başkanı, tüm silahlı kuvvetlerin başkomutanıdır. Bu sebepten dolayı başkanın adımını attığı her askeri araç call sign (çağrı işareti) değiştirir ve bağlı olduğu kuvvetin isminin ardına one eklenerek başkomutanın araçta olduğu vurgulanır.

ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı olan Air Force One’ın kendisine fırlatılacak AAM füzelerine ve SAM füzelerine karşı savunma sistemleri vardır. Air Force One EMP’den etkilenmeyecek şekilde dizayn edilmiştir. İçinde çarpma anında hasar görmeyecek şekilde dizayn edilmiş bir bölme bulunur, her türlü Telekomünikasyon aracına sahiptir. Ayrıca uçağın içinde mini bar, mini golf ve tenis kortu olduğu söylenmektedir. İçinde Oval Ofis’in ufak bir kopyası ve gerektiğinde Balistik füzelerin de ateşlenebileceği bir War Room (savaş odası) bulunur.

Air Force One havadan havaya füzelere karşı Chaff ve Flare fırlatabilir ve radar bozucu sinyal gönderebilmektedir.

. 5  Twelve O’Clock High – Genel Frank Savage ABD Ordusu’nun Sekizinci Hava Kuvvetleri’nde bir mücadele bombardıman biriminin komutu alır ve şekil onları kamçı gibi 1949 yılında Henry Kral Yönetmen, film gerçek bir savaş görüntüleri kullanır. Film 1948 yılında Sy Bartlett ve Beirne Lay, Jr tarafından yazılmış roman, 12:00 Yüksek dayanmaktadır.

. 6  Kahraman Pilotlar – Birinci Dünya Savaşında Fransa‘nın Lafayette Escadrille hava üssündeki Amerikalı pilotların bu muharebeye katılışı ve oradaki yaşamlarından bir kesiti gözler önüne sunuyor. Bir grup Amerikalı genç çeşitli nedenlerle Fransada ki üsse savaşa katılmak amacı ile giderler. Hiçbiri uçak kullanmayı bilmemektedir. Pilot adayları önce eğitimden geçirilirler ve sonra havada çarpışmayı (dog-fight) öğrenirler. Onların bu andaki yaşamları, aşkları, kayıpları, acıları filmin temelini oluşturmaktadır.

. 7  633 Squadron – Bir İngiliz uçak filosuna,Norveç’teki bir Nazi fabrikasını bombalama görevi verilir. 2.Dünya Savaşı sırasında Almanların Norveç’teki gizli silah üretim merkezine DH-89 Mosquito uçakları ile yapılan özel görevi anlatan bir film…

8.  Tora! Tora! Tora! – Richard Fleischer ve Kinji Fukasaku yönettiği 1970 aksiyon macera dolu bir filmdir. Tora! Tora! Tora! II. Dünya Savaşı‘nda Pasifik Cephesinde hem Amerikalıların hem de Japonlar‘ın bakış açısından Pearl Harbor Baskınını anlatan 1970 ABD-Japon ortak yapımı savaş filmidir.

. 9  Battle of Britain – 2. Dünya Savaşı’nın ilk zamanlarında İngiliz Hava Kuvvetleri’nin kendi hava sahasını Nazilerden korumasını anlatan film, gerçekçi sahneleriyle dönemin en iyi savaş filmleri arasında yerini almıştır

. 10  Airplane! – En bilindik felaket türündeki filmlerin parodisi olan uçak filmi alkolik bir pilotun hiçbir alternatifi olmamasından dolayı kokpite geçişini anlatıyor. Felaket filmlerinin klişelerini tiye alan bu yapım eğlenceli zaman geçirmenize imkan sağlayacak.

Büyük olasılıkla bu filmlerin çoğunu izlediniz. Biz yine de hatırlatmak istedik 🙂 Filmleri izlemek isterseniz Havacılık Filmleri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Hezarfen Havacılık Dergisi İyi Seyirler Diler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here