Askeri Savaş Uçaklarının Şok Kaza Görüntüleri – Video

Hezarfen Havacılık Dergisi Askeri Savaş Uçaklarının Kaza Görüntülerini mercek altına alıyor. Hava Kuvvetleri’nde 20 yılda toplam 44 adet F-4 ve F-16 uçağının düştüğü öğrenildi.

0
5255

Hezarfen Havacılık Dergisi Askeri Savaş Uçaklarının Kaza Görüntülerini mercek altına alıyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterindeki F-4 ve F-16 model savaş uçakları, son 20 yıl içinde sıkça yaptıkları kazalarla anılmaya başlandı. Son olarak Sivas’ta düşen F-4 uçağı ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envarterinden bir savaş uçağı daha eksilmiş oldu. Hava Kuvvetleri’nde 20 yılda toplam 44 adet F-4 ve F-16 uçağının düştüğü öğrenildi.

İKİ NEDEN ÖN PLANA ÇIKIYOR

Sonuncuyla birlikte 20 yılda düşen F-4 sayısı 19’u buldu. Düşen F-16 savaş uçaklarının sayısı ise  20 yılda 25’i buldu. Savaş uçaklarının düşme gerekçeleri, genellikle teknik hatadan kaynaklanıyor. Motor arızasının yüksek oranda yaşandığı F-16 savaş uçaklarının bir başka düşme nedeni de pilotaj hataları. (Erhan SEVEN – ANKARA)

HAVA GÜCÜNDE 833 UÇAK VAR

Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde F-16 ve F-4 uçakları önemli yer tutuyor. F-16-C Fighting Falcon uçağından 196, F-16-D Fighting Falcon uçağından ise 44 adet bulunuyor. Toplam 240 adet F-16 uçağı envanterde yer alıyor. F4’ler ise ya düşme ya da ömürlerini tamamladıkları gereçkesiyle envanterde görünmüyor. Ancak Mc Donnell Douglas RF-4 E uçağından hâlâ 54 adet bulunuyor. Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde 27 çeşit uçak bulunuyor. Aralarındaki en eski uçak, 1918 tarihli olarak kayda geçirilen ve envanterde bir adet bulunan DFW CV serili hava aracı. Hava Kuvvetleri’nin envanterinde ise eğitim ve savaş uçağı olarak toplam 833 uçak yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here