Havacılıkta Her Zaman Hata Yapıyoruz – Doğukan YAVUZ

Doğukan Yavuz havacılık alanında yapılan hataların ve yanlışların analizini ve sonuçlarını örnekler ile açıklıyor. Hata her zaman yapılır, peki yanlış?

0
3709

Havacılık dünyasındaki analizlere göre iş yapan kesinlikle hata da yapacaktır. Hatta biraz daha abartmak istersek, Hiç hata yapmayan kişinin yaptığı işten şüphe duyun! diyebiliriz. Çalışmanın olduğu her yerde ufak tefek, bazen de büyük hatalar olabilir. Önemli olan hatanın kaynağını bilmeniz, sahiplenmeniz ve yenilenmemesi için çalışmanızdır.

Hatalarına sahip çıkanlar, az hata yapma yolunda ilerleyen cesur havacılardır. Bu kişiler, iş hayatında adım adım başkalarının hatalarını en aza indirmek ve yeri geldiğinde düzeltmek için yükseleceklerdir. Evet yükselmek için önemli olan hem kendi, hem de başkalarının yaptığı hataları, hata olarak görebilmek, onları analiz edebilmek ve onlardan ders alabilmektir. Bazen hiç beklemediğiniz bir şekilde hatalarınız fırsatlara dönüşebilir. Mesela Edison sözde 999 kez yanlış deney yapmış ve bininci deneyde başarıya ulaşmış. Edison’a sormuşlar: 999 kez hata yapmanıza rağmen, bininci deneyi yapacak gücü nereden buldunuz? Edison şu yanıtı vermiş: “Ampulün icadı bin aşamalı bir süreçti. Hata gibi görünen ilk 999 aşama, bininci ve son aşamaya götüren öğretilerle doluydu. Eğer bu hatalar yapılmasaydı, ampulü kim bilir kim, ne zaman bulacaktı…”

Bir başka hata daha…

3M tüm dünya tarafından tanınan devasa bir şirkettir. Bu şirketin en önemli özelliği yaptığı hatalar sayesinde önemli ürünler meydana getirmesidir. Mesela Post-it’ler 3M in yaptığı bir yanlışlık sonucu bulunmuştur. 1900´lerin başında 3M şirketinin yöneticileri, araştırma geliştirme (Ar-Ge) bölümüne dünyanın en güçlü yapışkanını geliştirme talimatı verirler. Yapılan uzun çalışmalardan sonra Ar-Ge bir yapışkan geliştirir. Ancak buldukları bırakın dünyanın en güçlü yapıştırıcı olmasını, belki de en zayıfıdır. Öyle ki, küçük bir bebek bile yapıştırılan nesneyi iki parmağıyla hafifçe çektiğinde nesne kolaylıkla gelmektedir. 3M şirketi, şayet Ar-Ge ekibini hatasından dolayı cezalandırsaydı ve buluşlarını çöpe atsaydı, bugün 3M firmasını dünyaya tanıtan ve en büyük şirketlerinden birisi yapan Post-it olmayacaktı.

Hatalar affedilir, yanlışlar ise cezalandırılır. İşte bu yüzden, havacılık alanında çalışan insanlara seslenmek istiyorum. Hata yapmaktan korkmayın. Hatalar size cesaret verir ve işinizde başarıya ulaşmanızı sağlar. Müdürlere ve şeflere de seslenmek istiyorum. Personelinizin hatalarını tebessümle karşılayıp birlikte analizler yapın. Hataların yanlaşa dönüşmesine engel olun. Unutmayın ki insana yapılan yanlış uçağa yapılan yanlıştan daha pahalıya mal olur.

Ey havacılık personeli siz siz olun, hata yapmaktan korkmayın. Ama yanlış yapmaktan uzak durun.

Zira yanlışın zararı, hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük ve ölümcül olabilir.

Doğukan YAVUZ-Hezarfen Havacılık Dergisi

 .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here