Uzay Yürüyüşlerinde Türkiye Neden Yok?

Rus kozmonotlar yine büyük bir başarıya imza attı. 7 saatden fazla sürecek uzay yürüyüşü başladı. Peki Uzay Yürüyüşlerinde Türkiye Neden Yok?

0
3877

Yeni bir uzay yürüyüşü daha başladı. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) Rus görevlileri Oleg Artemyev ve Alexander Skvortsov’un uzay yürüyüşü başladı.

Rusya’nın Görev Kontrol Merkezi kozmonotların, Dünya’dan 418 km uzakta buşunan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun kapakların açıldığını ve uzay yürüyüşünün başladığını bildirdi.

Rus ve Perulu öğrencilerin ortaklaşa geliştirdiği Nanosatellite Programı bu uzay yürüyüşünde başlatılmış oldu. Artemyev ve Skvortsov’un uzay yürüyüşünün 7 saatten daha fazla sürmesi bekleniyor.

Öğrencilerin 3 yıllık çalışmasının ürünü olan ve yaklaşık 1,5 kilogram ağırlığındaki “Chaski-1” adı verilen uydu, elde ettiği bilgileri Mors alfabesi kullanarak dünyaya gönderecek.
Kozmonotların, Uluslararası Uzay İstasyonu görevi sırasında bazı fen deneyleri de gerçekleştirilecek.

UZAY KONUSUNDA ABD Mİ GELİŞMİŞ RUSYA MI? 

Amerika sistemlerinde son zamanların ciddi sorunlar yaşamaktadır. Amerikan uzay mekiklerinin 2011’de kullanım dışına ayrılmasının ardından uzay istasyonuna yapılacak seferlerde Rusya’ya bağımlı hale gelen NASA, astronotlarının UUİ’ye yolculuk yapabilmesi ve gerekli eğitimleri alması için Mayıs 2013’te Rus Uzay Ajansı ile anlaşmasını yenilemişti.

NASA, bu hizmetleri karşılığında Rus Uzay Ajansı’na 424 milyon dolar ödüyor. Anlaşmaya göre bir astronotun uzay yolculuğu, NASA’ya 70,6 milyon dolara mal oluyor.

Ülkemiz son yıllarda Uydu Sistemleri konusunda ciddi adımlar atmıştır. Aynı çabaları uzay yolculuğu konusunda da göstermesini beliyoruz. Amerika gibi Türk Astronotların da bayrağımızı Ay’a dikmesini bekliyoruz.

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here