Neden Havacılık Sektörüne Girmelisiniz?

0
6637

Herkesin bildiği gibi havacılık sektörü, küresel düzeyde hem sivil hem de askeri alanda sürekli ve dinamik bir gelişim içindedir. Hezarfen Havacılık Dergisi bundan dolayı sizlerin neden havacılık sektörünü tercih etmeniz gerektiği konusunda altın değerinde tavsiyeler ve örnek vermek amacıyla bu yazıyı hazırladı.

Havacılık stratejik bir sektör olarak bir çok ülkenin yakın ilgisini çekmektedir. Hızla küreselleşmekte olan havacılık sektöründe rekabet büyük yoğunluk kazanmaktadır. Sanayileşmiş ülkeler havacılık sektörünün korunması ve rekabet gücünün geliştirilmesi için özel politikalar ve planlar üretip uygulamaktadırlar.1933 yılında kurulan Devlet Hava Yolları 1956 yılında Türk Hava Yolları olmuş ve 1990’lı yıllara kadar tek firma iken günümüzde özel firmalarda kurularak ülkemizde havacılık sektörünün gelişmesi sağlanmıştır. Bu şirketler hem yurt içinde hem de yurtdışında hizmet vermektedirler. Şirket sayılarının artmasına paralel olarak uçak sayıları da artmıştır. Bu uçakların bakımları havacılık sektöründe önemli yer tutmaktadır.

Dünyada havacılık sektörünün kurallarını belirleyen ABD’de; Federal Aviation Authorities(FAA), Avrupa’da Joint Aviation Authorities (JAA) olmak üzere iki otorite vardır. Ülkemiz 4 Nisan 2001 tarihinde Avrupa Sivil Havacılık Otoritesine( Joint Aviation Authorities -JAA) tam üye olmuştur.

 Bu tam üyelikle;
Ø Havacılık ile ilgili kuralların ve prosedürlerin standart duruma getirilmesi,
Ø Üye ülkeler arasına uçak, uçak parçası ve bakım personeli alışverişinin kolaylaştırılması,
Ø Sivil havacılık faaliyetlerinde en yüksek emniyet standartlarının geliştirilmesi sağlanmıştır.
Havacılık sektöründe “Uçuş Emniyeti” en önemli ilkedir. Bu ilke doğrultusunda uçuş ekipleri ve teknik personel, Uluslararası Havacılık Otoriteleri’nin belirlediği kurallara göre organize edilerek bu kurallara göre donatılmış eğitimli elemanlardır Alanla ilgili Uluslararası JAR Havacılık yasaları geçerlidir.

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here