Singapur Gizemli Dünya’yı Keşfet!

0
7165

Türkt Hava Yolları’nın Dünya Dah Büyük Keşfet! sloganı ile kurulmuş olan blogda birçok yazar gezmiş oldukları ülekeleri kaleme almakta. İşte o yazarlardan biri de Beyhan ÜNAL. Sizleri Beyhan Ünal’ın büyüleyici kelimeleri ile Singapur’un Gizemli Dünyasını keşfetmeye davet ediyoruz.

Endonezya ve Malezya arasına sıkışmış küçücük bir ada devleti olan ve 60’ın üzerinde küçük adadan oluşan Singapur, dünyanın en temiz ve en düzenli ülkelerinden biridir. Çok iyi bir şehir planlamasına sahiptir. Etnik semtleri, son moda alışveriş merkezleri, harika doğası, denizi, müzeleri, parkları, sevimli köyleri ile tam bir turizm cennetidir.

Tarihi 11. yüzyıla dayanır. 1819 yılında İngiliz sömürgesi olmuş, II. Dünya Savaşı sırasında da Japonlar tarafından işgal edilmiş ve nihayet 9 Ağustos 1965’te bağımsızlığına kavuşmuştur. Ülke parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir.

 

Singapur etnik, kültürel ve dini çeşitlilik açısından oldukça zengin bir ülkedir. Yaklaşık 5,5 milyon insanın yaşadığı ada nüfusunun %75’ini Çinliler, %14’ünü Malaylar, %9’unu Hintliler, geri kalanını da azınlıklar oluşturur. Ülkede ana dil Malaycadır ama vaktiyle İngiliz hakimiyetinde olmasından dolayı İngilizce de her yerde konuşulur. Bir diğer geçerli dil ise Tamil dilidir. Halkın %34’ü Budist, %18’i Hıristiyan, %15’i Müslüman, kalan nüfussa Tao ve Hindu dinindendir. Aynı semtte hem kilise, hem tapınak, hem de cami bulabilirsiniz.

Çok kültürlü yapı ülkenin mutfağında da kendisini gösterir. Diğer Asya ülkelerine kıyasla çok geniş bir yemek yelpazesine sahiptir. Singapur mutfağı; acılı Hint mutfağından Çin mutfağına, hatta Malezya mutfağına kadar uzanır. Ayrıca şehirde uluslararası her mutfağı rahatlıkla bulabilirsiniz. Farklı et türleriyle yapılan Noodle yani Çin makarnası, tatlı ekşi yer fıstığı sosuyla servis edilen ve şişe dizilerek ızgarada pişirilen et yemeği Satay, susam sosuyla tatlandırılan biftek Bulgogi Singapur mutfağının en önemli yemekleri arasındadır. Yemeklerde en fazla kullanılan baharat köridir.

Ülke ekonomisi ticarete dayalıdır, diğer gelir kaynağı ise endüstridir. Önde gelen endüstri dalları; gemi yapımı, petrol rafinerileri, elektronik, tekstil, gıda ve kerestedir. Arazisi alçak olduğu için yer altı zenginliği yoktur. Para birimi Singapur Doları’dır.

Ülkedeki ağır cezalardan dolayı suç oranı çok düşüktür. Sokakları kirlettiği için adada sakız çiğnemek yasaktır ve sadece belli yerlerde sigara içilebilir. Yere çöp atmanın cezası ise 1000 dolardan başlar. Her nokta kamera sistemiyle sıkı bir şekilde izlendiğinden oldukça güvenli bir ülkedir.

Diğer Asya ülkelerine göre okuma yazma oranı çok yüksektir. Halkın sağlık, sosyal ve kültür hayatları oldukça iyidir. Ülkede 17 modern hastane vardır. Ortama insan ömrü 70 yıldır.

Singapur Ekvator’a yakın olduğu için yılın her döneminde nemli ve sıcaktır. Ortalama sıcaklık en az 23-26 derece, en fazla 31-34 derecedir. En fazla yağışın görüldüğü dönem Kasım-Ocak arasıdır. En iyi ziyaret dönemi ise Mayıs ile Temmuz arasıdır.

Singapur’da turiste çok değer verilir ve turistlere büyük kolaylıklar sağlanır. Her yerde şehir haritaları ve gezilecek yerlerle ilgili bilgiler bulmak mümkündür. Türk vatandaşlarından vize istenmediği için 6 ay geçerlilik süresi olan pasaportunuzla hemen çıkıp gidebilirsiniz. İstanbul’dan uçak ile gidiş yaklaşık 10 saat dönüş 11 saat sürer.

Uzunluğu yaklaşık 43 km, eni ise 22,5 km olan Singapur’un tek havalimanı olan ve yıllardır dünyanın en iyi havalimanı seçilen Changi, şehir merkezine yakındır. Otelinize taksi ile rahatlıkla geçebilirsiniz, benzinin ucuz olmasından dolayı taksi fiyatları makuldür. Ayrıca merkeze giden otobüsler de mevcuttur. Şehir içi ulaşımda dilerseniz gelişmiş metro ağını da kullanabilirsiniz. Araç kiralamayı düşünürseniz ülkede trafiğin soldan aktığını unutmayın.

Eveeet, bu uzun girişten sonra şimdi de Singapur’da neler yapabileceğinize gelelim! O kadar çok ve keyifli seçenek var ki…

SENTOSA ADASI (Sentosa Island): Singapur denilince ilk akla gelen yer sanırım burası, tam bir eğlence ve gösteri merkezi. Ayrıca Singapur’da denize girebileceğiniz plajlar da bu adada bulunuyor. Adada çok sayıda etkinlik olduğu için erken gitmenizde fayda var. Bulunduğunuz yerden metro ya da taksi ile World Trade Center’e gelip oradan teleferiğe binerek müthiş bir manzara eşliğinde Sentosa Adası’na geçiyorsunuz. Ada içinde ring yani sürekli tur yapan renkli otobüsler var; bunları ücretsiz istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz. Adaya girer girmez etkinlikler ve saatlerinin gösterildiği bir kitapçığı alın, hemen kendinize bir program yapın ve bahsettiğim otobüsleri kullanarak gün boyu mümkün olduğunca çok aktiviteye katılmaya çalışın. Bazı aktiviteler paralı, bazıları ise ücretsiz. Teleferik biletini alırken bu aktivitelerin olduğu promosyonları da denk getirebilirsiniz. Birkaç aktiviteyi biletinizle birlikte almanızı tavsiye ederim.

 

Ada içinde, Kelebek Parkı ve Akvaryum mutlaka görülmeli diye düşünüyorum. Ayrıca orman içinden giden yine ücretsiz bir raylı sistem var, onu da mutlaka deneyin. Adanın simgesi olan Merlon’un içine illa girmenize gerek yok ama akşam saat 7’de arkasındaki amfi-tiyatroda ses ve ışık gösterisi oluyor; adadan çıkmadan evvel mutlaka Denizin Şarkıları denilen o gösteriyi izleyin. Son teleferiğin saatini sormayı ise sakın unutmayın.

 

ORCHARD BULVARI (Orchard Road): Singapur’un merkezi olan Orchard Bulvarı pek çok alışveriş merkezi ve lüks restoranların olduğu çok keyifli, uzun bir caddedir. Saatlerce keyifle yürüyebilir, alışveriş yapabilir, lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Elektronik satıcılarının çoğu da bu caddede bulunur. Şayet Çin yeni yılına denk gelirseniz bu caddeyi süslerle inanılmaz bulacaksınız.

ULUSAL ORKİDE BAHÇESİ (National Orchid Garden): Orchard Bulvarı’na 5 dakika mesafedeki bu parkı mutlaka gezin. Çok cüzi miktarda bir giriş ücreti ödeyerek binlerce cins orkideyi muhteşem bahçelerde görebilirsiniz.

 

GECE SAFARİSİ (Night Safari): Otelinizin resepsiyonundan da satın alabileceğiniz bu turu mutlaka tavsiye ediyorum. Sırf bu iş için kurulmuş çok şirin bir köyden açık trene binerek yapacağınız gece safarisinde; yaban hayvanlarını doğal ortamlarında görebilir, köy içinden güzel hediyelik eşyalar alabilir ve lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Singapur Hayvanat Bahçesi de hemen bu bölgede, gün içinde hayvanat bahçesini gezip akşam aynı yerde gece safarisini bireysel olarak da yapabilirsiniz.

ÇİN MAHALLESİ (China Town): Çok sayıda Çinlinin olduğu Singapur’da, 1900’ların başında kurulmuş büyük bir Çin mahallesi de var tabi. Burada Çin tapınağından Çin lokantalarına, çay veya hediyelik eşya satan dükkanlardan Çin’den gelen film ve müzik CD’lerini bulabileceğiniz büyük elektronikçilere kadar her şey mevcut. Mahalle akşam saatlerinde daha da eğlenceli; sokaklara kurulan tezgahlar arasında dolaşarak ve yapılan gösterileri izleyerek burada saatlerce vakit geçirilebilir. Sokağın sonundaki köprüden karşıya geçin, hemen aşağıda büyük bir meyve tezgahı bulacaksınız, tropik meyvelerden mutlaka tadın derim.

 

HİNT MAHALLESİ (Little India): Bu mahalleye girdiğinizde hemen köri ve kızartma kokularını hissedeceksiniz. Burada Hindu tapınakları ve Hintli Müslümanların kendi mimari tarzlarını kullanarak inşa ettikleri evleri ve camileri göreceksiniz. Hint kıyafetleri satan onlarca dükkan bulmanız mümkün, birine girin ve bayan iseniz mutlaka bir sari deneyin. 🙂

 

Sri Veeramakaliamman Temple mahalledeki en önemli Hint tapınağı. Şanslıysanız bu tapınakta tesadüfen bir ayine de denk gelebilirsiniz.

Tüm bu belli başlı tavsiyelerin dışında, şehrin en gösterişli binalarının olduğu merkezi Marina Bay ve Raffles Palace bölgelerinde mutlaka bir yürüyüş yapın. Singapur Hayvanat Bahçesi veJurong Kuş Parkı da çok sayıda hayvan çeşidi ile yine görülmeye değer mekanlardır. Şayet müze seviyorsanız Milli MüzeAsya Medeniyetler Müzesi ve Singapur Sanat Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

 

İyi tatiller! 🙂

Beyhan ÜNAL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here