Uçak Kaçırma Olayları (HI-JACK)

0
4703

Hava korsanlığı veya uçak kaçırma, bir uçağın silahla ya da darp yöntemiyle kontrolün ele geçirilmesidir. Bu korsanlıkların tamamı çeşitli amaçlara hizmet edebilir, uçak kaçıranlar geçmişte yolcuları rehin almış ya da öldürmüş, hatta 11 Eylül Saldırılarında görüldüğü gibi uçağı silah olarak kullanmıştır; uçak kaçırma siyasi ve şahsi nedenlere dayanabilir. Uçak kaçırma olaylarına engel olmak için olayların kaynağını bilmemiz gerekir.

Uçak Kaçırma Eylemini Gerçekleştirebilecek Kişi Tipleri
Konuya genel olarak bakıldığında uçak kaçırma eylemini gerçekleştirebilecek kişileri 4 sınıfa ayırabiliriz.
Suçlular(Criminal): Bu tür kişilerin uçak kaçırma nedenleri, gasp edilen parayı yurt dışına kaçırma, birtakım tutukluların serbest bırakılmasını sağlamak, hüküm giymemek için yurt dışına kaçma, suçlu iadesinin gerçekleşmesini önlemek gibi olabilir. Bu tür kişiler iyi silahlanmış ve kararlı kişilerdir.
Teröristler: İyi organize olmuş, silahlı ve eğitimli kişilerdir. Genellikle politik eğilimlerine bağlı hedefleri vardır. Bu tür gruplar fanatik eğilimlerinin derecesine bağlı olarak, hedefleri anlaşılıncaya veya olay sonuçlanıncaya kadar saldırgan bir biçimde amaçlarına ulaşmaya çalışacaklardır.
Akli Dengesi Yerinde Olmayanlar: Genellikle manik depresif kişiliğe sahip ve çevrenin dikkatini çekmeye çalışan kişilerdir. Son derece tehlikeli olan bu kişilere dikkatli ve özenli davranılmalıdır.
Sığınmacılar: Genellikle baskıcı rejimlerden kaçanlardır. Çoğunlukla kendi hayatlarına değer verir, başkalarının yaşam hakkına saygı duyarlar.

Uçak kaçırma ile ilgili birçok film bulunmaktadır. Bizim bu yazı için seçmiş olduğumuz film Hijack.

Özel Ajan Paul Ross eski nişanlısı ile barışıp yeniden birlikte olmayı planlamaktadır Ancak genç kadının bindiği jet kaçırılır Üstelik onu kaçıranlar, Ross’un peşinde olduğu suç baronu için çalışmaktadır Ross’un kaybedecek zamanı yoktur ve sevdiği kadını kurtarmak için uçağa ulaşmanın bir yolunu bulmalıdır.

Filmi izlemek için lütfen tıklayın.

hijack filmi

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here