Flight Tracker Sistemi İle Uçakta Takip Edilebilirsiniz

0
2622

Kazalar, savaşlar doğal felaketler insanoğlunu yeniliğe ve teknolojiyi geliştirmesine sevk etmiştir. Dünya siyaset tarihindeki savaşlar, getirdiği büyük yıkımlar ve kitlelerin imhasıyla çok önemli bir yer tutmaktadır. Ancak işin bir de teknolojik boyutu var ki felaketlerden daha fazla etkili olmuştur. 2. Dünya savaşı sırasında üretilen teknolojiler dönemin çok ötesindeydi ve gelecek büyük atılımların temellerini oluşturmuştur. Şimdi anlatacağımız proje felaket sonucu gelen teknolojik fikirlerden biri olan Flight Tracker.  Bildiğiniz gibi ortadan kaybolan Malezya Havayolları’na ait uçaktan halen haber alınamıyor. MH370 uçuş numaralı uçakta bulunan 239 kişinin ailesi de umutsuz bekleyişlerini sürdürüyor.

İşte bu kaza, Flight Tracker uygulamasının kurucusuna önemli bir uygulama fikri olarak ilham vermiş.

Singapur merkezli bu girişim, proje sahibinin geliştirdiği uygulama, gerçek zamanlı GPS izleme ve SOS sinyali verme gibi özellikleriyle, yolculuğa çıkanların izinin takip edilebilmesini sağlıyor.

flight-tracker

Flight Tracker uygulamasının diğer uçuş takip uygulamalarından en büyük farkı ise, Flight Tracker’da kullanıcıların da Flight Tracker sunucularına olumsuz durumlarda SOS sinyali gönderebiliyor olması. Kısacası piyasadaki uygulamalar sadece tek taraflı verileri çekerken, Flight Tracker ise müşterilerine de seslerini duyurma imkanı veriyor.

Tengku, her ne kadar uygulamanın geliştirilme masraflarını kendi başına üstlenebilecek olsa da, ismini vermek istemeyen Singapur merkezli bir VC’den toplamda 40 bin dolarlık bir yatırım almış. İlk defa Temmuz ayında Android versiyonu piyasada olacak Flight Tracker uygulaması şu an için beta uygulama aşamasında. Flight Tracker’ın iOS versiyonunun ise önümüzdeki yılın Şubat ayında uygulama mağazasına eklenmesi bekleniyor.

İslam Dünyasında ve Orta Doğu’da yaşanan felaketlerin teknolojik olarak coğrafya insanını geliştirememesi bizi düşünceye sevk ediyor. Acaba bu ülkeler ve ülkemiz nerede hata yapıyor? Yüzyıllar boyunca felaketin merkezinde olan ülkemiz Japonya kadar neden teknolojik girişimde bulunamıyor?

Bakalım yeni felaketler hangi ülkelere hangi teknolojik gelişmeleri kazandıracak bizde satın alacağız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here