Uçuş Fobisi Sizce Nasıl Önlenir?

0
3333

Hezarfen Havacılık Dergisi yazarlarından Muzaffer Civelek Uçuş Fobisi Sizce Nasıl Önlenir? yazısı ile korkuların ve çözülemez sanılan problemlerin üzerine gidiyor. Uçmaktan korkan insanların çözüme nasıl ulaşacağına dair önemli tespitler yapan Civelek’in yazısını sizler paylaşıyoruz.

muzaffer civelekGeçtiğimiz günler de havayolu ulaşımını ve yönetim yapılanmasını ve sektör üzerindeki artı-eksi değerleri kalem üzerine almıştık. Bugünkü konumuzun başlığı belli.İnsanlar bir yerlere ulaşımını sağlamak için belli başlı araçlar kullanırlar. Toplumumuz karayolu ulaşımına alıştığı için bunu fobi değil hobi haline getirenler var. Oysaki havacılar için durum böyle gözükmüyor. Yaşantıları boyunca durum hep böyle. Uçmanın bahsi geçtiğinde kalp atışları hızlanır. Terlemeye,ürpermeye başlarız.Uçuş konusunu aklından uzaklaştırmaya başlarız. Nasıl olacak? Nasıl gidecek? Uçak sarsılacak mı? Ya düşerse? Endişeleri kısa sürede paniğe neden sözcüklerdir. Uçak korkusu bir anlamda paniktir. Uçağa ilk kez binen için bu durum daha farklı boyutlarla hal alır.Bu tip yolcular genellikle uçak içerisinde görevlilere zor anlar yaşatırlar.Ve kendilerini ‘’haklı’’çıkarma psikolojilerine eğilim gösterirler. Uçuş fobisi insana aslında bir baskıdır. Gökyüzünde durum hiçte böyle olmayabilir.Ve gökyüzünde durum farkındalığını ortaya çıkarır. Yolcu uçmaktan korkuyor ve bir kez daha uçağa biniyorsa bu yolcu için bir işaret midir? Kesinlikle iyi bir durum. Korkunun görünmezliği ama hissiyatı içimizi kuşatır ve bizi kendisine esir eder.Bu durum farklı olmasıyla birlikte kişi kendine özgüvenini hiçbir zaman yitirmemelidir.

uçuş fobisiYukarıdaki metinde geçen ‘’ya uçak düşürse? ‘’ cümlesine gelelim. Aslında uçuş sırasında türbülans gibi olumsuz hava koşullarında uçak düzensiz bir hava akımına kapılacağı için uçak sarsılır. Ve yolcunun uçuş fobisi de artar. Bu durum karayolu ulaşımında ne ise havayolu ulaşımında da durum budur. “İlk uçuş” bir heyecan yaratır. Bizi etkiler,üzerimizde unutulmaz bir an bırakır. Bu durum farkındalığında çokta hoş bir izlenim yaratır. Bu doğaldır. Uçuş fobisini yenmek için korktuğumuz durumun üzerine giderek bu korkuyu yok edebiliriz. Genellikle uçuş fobisini artıran görseller bir uçak kazası olduktan sonra ne hissederiz sorusunu akıllara getiriyor? ‘’İyi ki uçağa binmiyorum.’’ Bakın gördünüz mü? ‘’Düşmez diyorlar nasıl da düştü?’’ Gibi olumsuz düşünce ve kaygılar bizi uçuş fobisine sürükler.

Saygılar,Keyifli ve emniyetli uçuşlar..

MUZAFFER CİVELEK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here