Uçaklara Lazer Tutmadan Önce İyi Düşünün!

0
4424

İstanbul Atatürk Havalimanı’na inişe geçen uçaklara zaman zaman yapılan lazer tacizlerine en ağır darbe SHGM’den geldi. Uçuş güvenliğine ciddi bir tehdit olan lazer tacizleri uçakların düşmesine neden olabiliyor. Yüzlerce insanın canına kasdeden lazer tacizcileri en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Çoğu zaman uçaklara lazer tutmayı oyun olarak görenler, uçaklar üzerinde oyun oynarken yeniden düşünmeliler. Her insanın canı en az onlarınki kadar değerlidir. İşte SHGM’nin lazer tacizcisine ibret olarak verdiği para cezası…

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), uçaklara lazer tutan bir kişiye 10 bin TL idari para cezası verildiğini açıkladı.

Bu ceza ilk uygulama oldu. SHGM lazer cezasını twitter hesabı üzerinden duyurdu. 

SHGM bir süre önce uçuş emniyetinin sağlanması amacıyla uçaklara lazer tutanların cezalandırılması için çalışma başlatmıştı. Buna göre  hapis cezasının yanı sıra yakalanan kişiler için de SHGM idari para cezası keseceğini oluşturulan yönetmelikle açıklamıştı.

SHGM yaptığı açıklamada, “Uçaklara lazer tutan kişiye SHY-IPC Yönetmeliği Ek 51 madde kapsamında 10 bin TL idare para cezası kesilmiştir” dedi.

DÜNYADA DA SORUN
Son yıllarda uçaklara lazer tutma olaylarında artış yaşanıyor. Ancak adli güçlerin yanı sıra havacılık otoriteleri uçuş emniyetini tehdit eden, pilotları kör edebilecek lazerler ağır cezalar veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here