Uçaklarda Yakıt İkmali Nasıl Yapılır?

0
8944

Havacılıkta en güvenilir uçuşu yakalamak ve standartları en üst düzeyde tutmak zorundayız. En ufak bir güvenlik zaafiyetinde yüzlerce insanın ölmesine veya yaralanmasına yol açacağımızı kesinlikle unutmamalıyız. Güvenlik önlemlerimizi uçak motorunu çalıştırmadan en üst düzeyde almalıyız. Güvenliğin en üst düzeyde tutulması gereken alanlardan biri de yakıt ikmali işlemleridir. Hezarfen Havacılık Dergisi olarak sizlere Uçaklarda Yakıt İkmali Nasıl Yapılır? konusunda detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Yakıt ikmal (yakıt alma) işlemleri yapılırken aşağıda belirtilen işlemler uçağa ait AMM’in ilgili bölümündeki kurallarla birlikte yerine getirilmelidir.

Uçakta yolcu varken sorumlu kaptan pilotun bilgisi ve yakıt alınması hususunda talimatı olmadan yakıt alımı yapılamaz. Ayrıca bu durumda yakıt alınmaya başlamadan önce uçağın yanında itfaiye hazır bulundurulur. Açık yolcu kapılarında acil kaçış için körük veya yolcu merdiveni yanaştırılmış olmalıdır. Kapalı yolcu ve servis kapılarının önündeki kaçış sahası araç veya diğer yer hizmet ekipmanlarından arındırılmış olmalıdır.

Yakıt İkmalinde Alınacak Önlemler
 Uçak park frenine alınmış ve tekerlekler takozlanmış olmalıdır. Yakıt aracı, uçağa uçak motorları durdurulduktan sonra yanaşır.
 Yakıt aracı uygun şekilde park edilir ve el freni çekilir.
 Uçak ve yakıt aracı topraklanır / bağlanır.
 Bir yangın durumunda ilk müdahale için akaryakıt yangınlarını söndürebilecek nitelikte, 12 kg’lık en az iki adet yangın söndürücü hazır bulundurulmalıdır.
 Sigara içilmesi ve kıvılcıma sebep olabilecek çıplak lamba kullanılması yasaktır.
 Yakıt ikmal işlemi yapan personel yakıt buharının patlayıcı olduğunu bilmeli, düştüğünde kıvılcıma sebep olabilecek çakmak, tornavida gibi aletleri taşımamalıdır.
 Yakıt ikmal personeli, tabanında metal çivi bulunan ayakkabı giymemelidir.

 Uçak hava radarı çalıştırılmamalıdır.
 Uçak HF radyo iletişimi yapılmamalıdır.
 Uçak “strobe” ışıkları açılmamalıdır.
 Yer ekipmanları (yakıt aracı, ekipmanlar vs.) yakıt ikmal işlemi esnasında uçağın herhangi bir nedenle çökmesi hâlinde kazaya sebep olmayacak şekilde uçak yanına park edilmelidir. Ekipmanlar özellikle kanatların altına yerleştirilmemelidir. Genel olarak uçağın dolu şekilde en alçak noktasıyla (flap tracks) tankerin boş hâldeki en üst noktası arasında en az 25 cm yükseklik olmalıdır.
 Uçak yakıt dump sistemi aktive edilmemelidir.
 Uçak yakıt vent sistemi altında hiçbir araç ve personel bulunmamalıdır.
 Meydan civarında şimşek, yıldırım gibi elektriksel hava olayları olması durumunda yakıt ikmali için kuleden onay alınır. İkmal esnasında azami dikkat gösterilir.
 Yakıt ikmali sırasında yakıt taşması / dökülmesi olursa ikmali yapan personel yakıt alımını durdurur. İtfaiyeye haber vererek taşan / dökülen yakıtın temizlenmesini sağlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here