Havacılık Personeline Yapılan Zaman Baskısı ve Sonuçları

0
3312

Zaman baskısı havacılık sektöründe çalışan her insanın en fazla şikayet ettiği konudur. Bazı bakımlarda verilen bakım süresini çok dikkatli kullanmak ve acele etmek zorunda kalınabilir. Bakım kartı ile ilgili bir işlemi gerçekleştirirken zaman baskısı artabilir. Ya da operasyonel işlemlerde boarding işlemleri üzerinde baskı yapılabilir. Pilotlar ve hosteslerin uçağa erken yetiştirmesi konusunda zaman baskısı yapılabilir. Peki bu baskıların olumlu sonuçları var mı? Zaman baskısının şirkete getirileri ve götürüleri nelerdir?

Tarifeli uçak seferlerinin yapılamaması ve tehirli uçuşların artması sonucunda havayolu şirketleri ciddi boyutlarda müşteri (yolcu) ve prestij kaybına uğrar. Uçak bakım süresinin uzaması ile bakım maliyetleri arasında doğru orantılı bir etkileşim vardır. Bu maliyetteki değişim de havayolu şirketleri açısından hiç küçümsenecek rakamlar değildir. Bunlar, uçak bakımındaki zamana bağlı baskıların artması açısından en önemli ve en etkili faktörlerdir.

Birçok kişi zaman sınırlamasını düşünerek yaptığı normal bir işte, bitirebilme motivasyonunu kazanır yani ’’zaman’’ bitirmeyi, tamamlamayı sağlayan olumlu bir parametredir.

Zaman kısalmaya başlayınca, görev için ayrılan süre iyi kullanılamayınca ve araya başka işler girince olumsuz etkiler başlar yani bitirememe stresi başlar. Strese karşı vücut tepki vermeye başlar. Sinirlilik, tansiyon yükselmesi, çarpıntı, baş ağrısı, mide krampları, hazımsızlık gibi potansiyel hastalık sinyalleri görülür.

Zamana karşı yarışıldığı durumlarda oluşan stresin insan üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilmek için uyarı sinyallerinin iyi tanınması ve aşağıdaki sorulara cevap verilmesi gerekmektedir:
 Daha hızlı mı konuşmaya başladınız?
 Başkalarının konuşmasını bitirmesini beklemeden cümlelerini hızla siz mi tamamlıyorsunuz?
 Yemeğinizi hızlı mı yersiniz?
 Kuyrukta beklerken telaşlanıyor musunuz?
 Asla yetişemeyeceğiniz ya da yetiştiremeyeceğiniz duygusuna kapılıyor musunuz?
 Yeterli süreniz olduğu hâlde işleriniz için daha mı az zaman ayırıyorsunuz?
 Bir şeyleri yetiştirmek için uğraştığınızda mideniz bulanıyor mu?
 Vakit geçirmek sizi sıkıyor mu?
 Arabanızı hızlı mı kullanıyorsunuz?

 Kendinizi birçok şeyi bir arada yapmak zorunda mı hissediyorsunuz?
 Birilerinin yavaş davranması sizi sinirlendiriyor mu?

Zamanla ilgili ilginç bir konu da “dijital” ve “analog” olarak tasarlanmış saatlerin algılanmasında görülür. Dijital saatler saatin kaç olduğunu sürekli ve tam olarak nümerik olarak gösterir. Fakat kavramsal açıdan daha az bilgi verir. Zamanı ve ne kadar süremiz kaldığını anlamak analog saatlerde daha rahat ve kolaydır oysa dijital saat akıldan hesap yapmayı gerektirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here