Uçakta Taşınması Zorunlu Olan Evrakları Biliyor Musunuz?

Uçakta taşınması zorunlu evraklar arasında yer alan kredi kartı, gürültü sertifikası, sigorta belgesi gibi belgelerin taşınması neden zorunludur?

0
6160

Havacılık sektöründe çalışan personelin başarılı olabilmesi için teknolojik gelişmeleri, günümüz şartları altında uygulanan Havacılık Kanunlarını çok yakından takip etmelidir. Özellikle uçak üzerinde çalışan personelin prosedürleri çok yakından takip etmesi gereklidir. Uçakdaki en ufak bir eksikliğin şirkete ceza maliyeti çok yüksektir. Hezarfen Havacılık Dergisi olarak hazırlamış olduğumuz bu araştırmada havacılık personelinin uçakta taşınması zorunlu olan evrakları sizlere aktarmaya çalıştık. Bu yazımı ile daha emniyetli, tedbirli ve eksiksiz uçuşlar gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıda açıklanan dokümanların uçakta bulundurulması ve kontrollerde gösterilmesi gerekir. Bu belgelerin/evrakların eksik olması hâlinde uçağın uçuşuna izin verilmez. Bu belgelerin/evrakların bulundurulmasından ve kontrollerde gösterilmesinden kaptan pilot sorumludur. Uçakta bulundurulması ve kontrollerde gösterilmesi gereken evraklar/belgeler şunlardır:
 Uçuşa elverişlilik sertifikası (Airworthiness Certificate): Uçağın teknik olarak uçuşa elverişli olduğunu gösterir. Her yıl SHGM tarafından yenilenir.
 Hava yolu işletme ruhsatı (Air Operator Certificate-AOC): Hava yolunun belirtilen uçak tipleri ile yolcu ve yük taşımaya yetkili olduğunu belirten işletme izin belgesidir.
 Uçak tescil belgesi: Uçağın sahibini ve işletmecisini belirtir.

 Sigorta belgesi: Kaza durumuna karşı uçağın, yolcuların ve üçüncü şahısların sigortalandığını gösterir.
 Gürültü sertifikası (Noise Certificate): Uçağın kalkış ve iniş koşullarında belli standartlara göre ölçülen gürültü değerlerini gösterir.
 Telsiz ruhsatı (Radio Licence): Uçaktaki haberleşme cihazları ile seyrüsefer (navigasyon) aletlerinin izin verilen frekanslarını ve tiplerini belirten sertifikadır.
 ETOPS sertifikası (iki motorlu uçaklar için uzatılmış menzilli operasyon onayı): Uçağın teknik ve işletme yönünden tek motorla emniyetli olarak 90/120/180 dakika uçabileceğini gösteren sertifikadır.
 RVSM sertifikası (Reduced Vertical Seperation Minimum)/ ilgili uçak/uçuş için geçerli ise): Uçakların 2000 feet yerine 1000 feetlik dikey ayırımlarla belli hava sahalarında uçmaları ile ilgili koşulları yerine getirdiğini gösteren sertifikadır.
 CAT II sertifikası: Uçakların belirli dikey (100 feet) ve yatay (350 metre) görüş koşullarında aletle iniş-kalkış yapmaları ile ilgili koşulları sağladığını gösteren sertifikadır.
 BRNAV sertifikası: Belirli uçuş koridorlarında uçakların yatay olarak birbirlerinden belirtilen mesafelerde kalabildiklerini gösteren sertifikadır.
 Uçuş ekibi lisans ve sertifikaları (geçerli pilot lisansları vb.)
 İşletme el kitabı veya gerekli bölümleri
 Uçuş bölgesinin haritaları
 Hava seyrüsefer haritaları
 Haberleşme cihazları ve seyrüsefer kolaylıkları frekans cetvelleri
 Normal ve acil durum (emergency) kullanma kontrol listesi
 Uçuş harekâtı için gerekli diğer teçhizat ve bilgiler
İlgili otorite (Türkiye‟de Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) aşağıda isimleri yer alan el kitaplarını ve dokümanları yönetmelikler çerçevesinde usul ve esaslara uygun olarak inceler. İncelemeye tabi tutulabilecek dokümanlar şunlardır:
 İşletme El Kitabı Bölüm A, B, C ve D ile işletmenin isteğine bağlı olarak Kalite El Kitabı, Yer İşletme El Kitabı, Kabin Ekibi El kitabı, Kabin Ekibi Eğitimi El Kitabı, Kaza Önleme ve Uçuş Emniyet El Kitabı
 Filodaki her tip hava aracı için ayrı olarak hazırlanmış Asgari Teçhizat Listeleri
 Bakım Yönetimi El Kitabı
 Bakım Programları
 Filoda bulunan tüm uçaklar için Ağırlık ve Denge Formları
 Güvenlik Planı
 Bir arada veya ayrı ayrı Teknik ve Uçuş Defter Sayfaları
 Diğer dokümanlar
 Güncel üretici firma dokümanları

Hezarfen Havacılık Dergisi

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here