Kimyasal Yöntemle Korozyonun Temizlenmesi

0
11686

Kimyasal yöntemle korozyonun temizlenmesi işlemi, sadece hafif dereceli korozyonların temizlenebilmesi için uygundur. Kimyasal çözeltinin metal ve kaplamaya zarar vermeyeceği ince saclarda kullanılmalıdır. Kimyasal yöntemle korozyon temizleme, mekanik korozyon temizleme yöntemlerine nazaran malzeme kesitini daha az inceltir.

Kimyasal yöntemle, uçak metal ve alaşımları üzerindeki korozyonun temizlenmesinde MIL-C–38334, MIL-C–10578, MIL-C–14460, kromik asit, sülfürik asit, pasa-jell ve nitrik hidroklorik asit çözeltileri kullanılır.

 MIL-C–38334: Alüminyum ve titanyum alaşımları üzerindeki korozyonun temizlenmesinde kullanılır. Titanyum oksit tabakasının rengi, maruz kaldığı sıcaklığı gösterir. Gri ve siyah oksit tabakası, kesinlikle kimyasal yöntemle temizlenmeye çalışılmamalıdır. Siyah oksit ancak mekanik yöntemlerle temizlenebilir. Fosforik asit esaslı bir korozyon temizleme maddesidir. Bu tür korozyon temizleyiciler, metal birleştirme ara yüzeylerinden, kaynak dikişlerinden ve oyuklardan uzak tutulmalıdır.

Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Tip 1, yoğunlaştırılmış sıvı hâlindedir ve eşit oranda su ilave edilerek kullanılır. Sulandırma işlemi için kullanım kabı olarak plastik ve ağaç kaplar kullanılmalıdır. Tip 2, toz hâlindedir ve kullanım talimatı üzerinde yazdığı miktarlarda suyla karıştırılır. Fırça veya sünger ile yüzeye tatbik edilir. Parça yüzeyinde uygulama süresi kadar tutulduktan sonra temiz suyla temizlenir. Parça yüzeyi mikroskopla kontrol edilir. Gerek duyulursa işlem tekrarlanır.

 MIL-C–10578: Demir cinsi metallerde, paslanmaz çeliklerde, bakır alaşımlarında korozyon temizleyici olarak kullanılır. Fosforik asit esaslı bir korozyon temizleyicidir. Eşit oranda su ile karıştırılır ve fırça ile yüzeye tatbik edilir. Derin korozyonlarda ise daldırma tekniği kullanılmalıdır. Daldırma tekniği kullanılacak ise, çözelti 60 C sıcaklığa kadar ısıtılır. Korozyon gevşedikten sonra parça sıcak suyla durulanır ve parça yüzeyi büyüteç ile kontrol edilir. Gerekirse tekrar aynı işlemler uygulanır.

 Kromik asit çözeltisi: Magnezyum üzerindeki oksit tabakasının ve hafif korozyonun temizlenmesinde kullanılır. Derin korozyon oyuklarının bu çözelti ile temizlenmesi yeterli değildir. Parça üzerinde bakır alaşımlardan yapılmış burç ve yataklar kromik asit çözeltisi tatbik edilmeden önce maskelenmelidir. Kromik asit çözeltisi asidin suya ilavesi ile hazırlanır. Çözelti, aside dayanıklı fırçalarla parça üzerine tatbik edilir. Çözelti parça üzerinde 15 dakika kaldıktan sonra parça bol suyla durulanır. Daha sonra kontrol edilir, parlak metalik yüzey elde edilinceye kadar işlem tekrarlanır.

 Sülfürik asit çözeltisi: Bakır alaşımlarına tatbik edilen bir çözeltidir. % 90–95 su ve % 5–10 sülfürik asit içerir. Kullanım sıcaklığı –50 C ile +80 C arasındadır. Çözelti, paslanmaz çelik, cam ve aside dayanıklı kaplarda muhafaza edilir. Çözelti hazırlanırken daima asidi suya ilave etmek gerekir. Sökülen parça çözeltiye daldırılır sonra parça temiz suyla durulanır. Daldırma işleminden sonra parça yüzeyinde farklı bir kırmızı renk oluşuyorsa bunu gidermek için % 4-10 sodyum dikromat ilave edilir.

 Pasa-jell çözeltileri: Sıvı oksijen sistemindeki korozyonu temizlemede pasa-jell diye adlandırılan jelatine benzer çözeltiler kullanılır. Pasa-jell 101 çözeltisi paslanmaz çelik ve çelikten yapılmış oksijen sistemlerinde kullanılır. Pasa-jell 102 ise alüminyum alaşımından yapılan oksijen sistemlerinde kullanılır. Pasa-jell çözeltileri, sulandırılmadan aside dayanıklı fırçalar kullanılarak yüzeylere tatbik edilir. Parça yüzeyinde metalik olmayan sentetik yünlerle karıştırılır. Pasa-jell 101 için kesin bir tutma süresi yoktur. Pasa–102 için süre 5-12 dakikadır. Temizleme işlemi, suyla veya temiz bir bezle yapılır. Parça kontrol edilir ve gerek duyulursa temizleme işlemi tekrarlanır.

 Nitrik hidroklorik asit çözeltisi: Çözelti 540 C altında titanyum üzerinde oluşan oksidin temizlenmesinde kullanılır. Nitrik asit, hidroklorik asit ve su içeren çözeltiye parça daldırılır. Parça yüzeyindeki oksit söküldükten sonra parça soğuk suyla durulanır ve hemen kurulanır. Bu işlem fabrika seviyesinde yapılmalıdır.

 MIL-C–14460: Demir cinsi ve bakır alaşımlarındaki korozyonun giderilmesinde kullanılır. Parça boyutlarında herhangi bir değişiklik yaratmadan işlenmiş parçalara veya kritik parçalara tatbik edilir. Parça çözeltiye daldırılır, korozyon gevşeyene dek çözeltide tutulur. Sonra temiz su ile durulanır.

 .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here