Uçaklar İçin Uluslararası Standart Atmosfer

0
5600

Diğer teknolojik alanlara nazaran uçak teknolojisinin gelişimi yakın tarihimizde olmuştur. Bunun nedeni aerodinamik prensipler alanında fazla araştırma yapılmamış ve uçmanın nasıl gerçekleştiğini anlamak için kanat çırpan kuşların incelenmesi olmuştur.

Hava akımına maruz kalan cisimlerin hareketleri fiziksel olarak incelenip bu konuda yeni bilgi ve buluşlar gerçekleştikçe uçakların nasıl imal edilmesi gerektiği ortaya çıkmış ve aerodinamik prensipler ışığında günümüzde kullanılan modern uçak ve diğer hava araçları üretilmiştir.

Bir uçağın performansları hesaplandığında veya performanslarını belirlemek için rüzgâr tüneli deneyleri yapıldığında elde edilen sonuçları benzeri diğer hesap ve deney sonuçlarıyla mukayese edebilmek için bir referans havaya ihtiyaç vardır. Atmosfer içindeki şartlar devamlı olarak değişir ve genel olarak herhangi iki günde aynı sıcaklık ve basınç şartlarını elde etmek mümkün değildir.

Bundan dolayı referans olarak kullanılmak üzere bir standart hava şartları sisteminin kabul edilmesi gerekmektedir. Günümüzde halen bir uygulama yeri bulan ICAO (International Civil Aviation Organization) Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı tarafından, Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşmasında tespit edilen hava için standart şartlar aşağıda açıklanmıştır:

1. Hava, kuru ve mükemmel bir gazdır.
2. Sıcaklık, deniz seviyesinde 15 ºC’dir.
3. Basınç, deniz seviyesinde 760 mm cıva sütunudur (760 mmHg = 1013 mbar).
4. Sıcaklığın yükseklik ile değişimi, deniz seviyesinden itibaren sıcaklığın –56,5 ºC olduğu yüksekliğe kadar, her bir metrede –0,0065 ºC’a eşittir ve daha yükseklerde sıfırdır.
5. Yoğunluk: 1.225 kg/m3 dür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here