Uçağın Yükselme Hızı Nedir ve Nasıl Ölçülür?

0
5554

Havacılık sektöründe çalışanlara sesleniyoruz..! Mesleğinizi tam öğrenip havacılık sektöründe yerinizi alabilmeniz için gerekli bilgi ve birikime sahip olmanız, bunları uygulamalarla pekiştirmeniz gerekmektedir. Gerekli uygulamaları yapabileceğiniz ortamlar Atölye, uçak bakım merkezleri vb.dir. Aksi takdirde becerileriniz bilgiden öteye gidemez. Bu yazımızda Uçağın Yükselme Hızı Nedir ve Nasıl Ölçülür? konusunu Hezarfen Havacılık Dergisi olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Varyometre feet/dakika olarak uçağın tırmanış ve alçalış hareketini gösterir. Pito statik sistemin statik basınç tüpüne bağlı üç uçuş aletinden biridir. Pilot, alet uçuşu ve eğitim uçuşunda varyometreyi uçağın yunuslama durumunu kontrolde kullanılır.

Aletin üst kısmında yükselme miktarını alt kısmında alçalma miktarını gösterir. Kadrandaki işaretler feet/dakika olarak işaretlenmiştir

Aletin sol altındaki vida ibreyi sıfırlamada kullanılır. Aletin hassas elemanı diyaframdır.

Yükseklik değiştikçe atmosferik basınç değişir. Alet mekanizması difizör valf denen ölçülendirilmiş bir delik düzeni, bir basınç hassas elamanı, diyaframın hareketini ibreye aktaran lüzümlu mekanik bağlantılardan meydana gelmiştir. Bu mekanizma hava geçirmez bir kasa içindedir. Bu kasa pito statik sistemin statik hattına bağlıdır. Uçak yükselirken veya alçalırken diyafram dışındaki hava basıncı diyafram içindekinden farklıdır.

Difizör valfi kasa içindeki basıncın aynı değişmesini geçiktirerek basınç farkını sağlar. Gecikmeden dolayı basınç farkı alçalırken diyaframın genişlemesine; yükselirken daralmasına sebep olur. Diyaframın bu hareketi ileri geri hareket eden milin dişlilerinin hareketini sağlar. Bunların dönüleri gösterge ibresini hareket ettirir. Uçak yerde ve düz uçuştayken hassas diyafram içindeki ve dışındaki basınç aynı olduğundan ibre 0‟ da durur. Tırmanış esnasında ise diyafram içindeki hava boşalacağından diyafram basıncı azalır. Diyaframın basıncının azalması ibrenin yükseliş kısmını hareket ettirir. Süzülüşte alet içindeki basınç düşecek diyafram şişeceğinden ibrede 0’ın altında bir değer görürürüz.

Varyometreler termoslu tip, odun kömürlü tip, difizör valfi tip ve enstantane tip varyometreler olarak çeşitlendirilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here