Air Data Computer (ADC) Nedir?

0
6166

Air data computer (ADC) sistemi, hava basıncı ve sıcaklıkla ilgili veriler yardımıyla; altitude,altitude rate, airspeed ve outside air temperature (dış hava sıcaklığı) gibi bilgilerin hesaplanmasını sağlar.

Air data computer ,pitot ve statik basınç sistemleri ve‟ total air temperature‟den gelen girişleri,primary flight display (PFD), navigasyon (seyrüsefer) ve altitude (yükseklik) bilgisi için air data paramaetrelerini içerir.

ADC, pitot-statik birleşik problarından, pitot ve statik hava basıncını alır. Altitude ve altitude oranını hesaplamak için statik ve pitot basıncı arasındaki farkı kullanır. Bu değerleri daha sonra mach number (mach sayısı )hesaplamak için kullanır.

Sistemin elektrik çıkışları, diğer uçak sistemlerine ve gerekli hava verilerini göstermek üzere uçuş cihazlarına gönderilir.

Ünitenin önünde, iki pnömatik bağlantı, current status (durum akışı) başlatmak veya geçmiş tarih verileri için bir toggle switch ve test sonuçlarını göstermek için bir led display penceresi vardır.

ADC‟nin arkasındaki bir yuvada bulunan dual connector (çiftli bağlantı),uçağın bağlantılarıyla dâhili elektrik bağlantısı sağlar.

ADC, gerekli air data bilgilerini üretmek için pitot ve statik basınç ve toplam hava sıcaklığını işleyen digital bir mikro işlemci kullanır.

ADC sıralanmış verileri göstermeyi sağlar. Bu veriler: Altitude(irtifa), altitude rate (irtifa oranı) ,baro corrected altitude ( doğrulanmış yükseklik basıncı),computed air speed ( hesaplanmış hava hızı), mach, true airspeed, total air temperature ve statik hava basınçlarıdır. Bunları indikatörler ve sistemler için sağlar.

Air data sinyalleri, ARINC 429 busları vasıtasıyla ve analog biçimde diğer sistemlere gönderilir.

Air data computer ünitesinin önünde iki pnömatik bağlantı, durum akışı başlatmak veya geçmiş tarih verileri için gerekli toggle switch, test sonuçlarını göstermek için bir led display penceresi vardır. Ayrıca ADC‟nin arkasındaki bir yuvada bulunan çiftli bağlantı,uçağın bağlantıları ile dahili elektrik bağlantısını sağlar.

ADC, gerekli data bilgilerini üretmek için pitot ve statik basınç ve toplam hava sıcaklığını işleyen bir mikro işlemci kullanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here