Uçaklarda Sıcaklık Göstergeleri

0
4122

Gelişen teknolojiden havacılık sektörü de nasibini almakta her geçen gün yenidonanımlı uçaklar sektöre girmektedir. Her uçak tipini ayrı ayrı en ince ayrıntısına göreöğrenmeniz mümkün değildir. Bunu ileriki zamanlarda tip kursu alarak tamamlayabilirsiniz. Hezarfen Havacılık Dergisi tarafından hazırlanan bu yazıda sizlere Uçaklarda Sıcaklık Göstergeleri  hakkında bilgi verilecektir.

Hava araçlarının motor hareketi, çalışması hakkında çok iyi bir fikir verir. Hava soğutmalı bir yıldız motora hareketi sıcaklığa hassas elemanı motorun silindirine takılmış bir termometre ile ölçülür. Bu sistem; bir gösterge, bir termokupil ve bağlantı tellerinden meydana gelir.

Pistonlu motorlarda kullanılan en basit sistem budur. Uçaklarda Sıcaklık Göstergeleri

Türbinli motorlarda bu sistem daha değişiktir. Ayrıca devreye seri bir direnç konmuştur.

Bir adet gösterge, iki adet kablo biri Alumel diğeri Kramel kablo bu kablolar bakır contaya tutturulmuştur. Bakır conta silindirin bujisine takılır.

Ayrıca bulb tipi silindir başının ısısını gösteren aletler vardır. Bu bulblar dirençli tiplidir. Bulb ısındıkça kablo vasıtasıyla göstergeye mili Volt cinsinden bir değer gösterir. Bu bize silindir başının hareketini gösterir.

Uçaklarda en çok conta ve sürgü tipi termokupiller kullanılır. Bunları genellikle silindir başlı hareket göstergeleri kullanılır. Bunlar ısı değerini mili Volt cinsinden göstergeye aktarır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here