Uçaklarda Aşırı Isınma Uyarı Sistemi

0
3164

Gelişen teknolojiden havacılık sektörü de nasibini almakta her geçen gün yenidonanımlı uçaklar sektöre girmektedir. Her uçak tipini ayrı ayrı en ince ayrıntısına göreöğrenmeniz mümkün değildir. Bunu ileriki zamanlarda tip kursu alarak tamamlayabilirsiniz. Hezarfen Havacılık Dergisi tarafından hazırlanan bu yazıda sizlere Uçaklarda Aşırı Isınma Uyarı Sistemi  hakkında bilgi verilecektir.

Aşırı ısınma uyarı sistemi, bazı uçaklar üzerinde yangına sebep olabilecek yüksek alan sıcaklıklarını göstermek için kullanılır. Aşırı ısınma uyarı sisteminin sayısı, uçağa göre değişir. Bazı uçaklar üzerinde her bir motor türbini ve her beşik için bu sistem vardır. Diğerleri üzerinde bu sistem tekerlek oyuk alanları ve pnömatik manifoldlar için kullanılmıştır.

Algılama alanı içinde fazla ısınma meydana geldiği zaman sistem yangın kontrol paneli üzerinde bir ışığın yanmasına sebep olur. Sistemin birçoğunun içindeki detektör termal anahtar tipindedir. Her dedektör, sıcaklık belirli bir değere ulaştığı zaman çalışır. Bu sıcaklık sisteme ve tipine ve uçak modeline bağlıdır. Detektörün kontak anahtarları her ne zaman uzunluğu sıcaklıkla genişlediğinde kapanan yay dikmesi üzerindedir.

Detektör kontağı kapandığı zaman uyarı ışık lambası için bir bağlantı sağlanmış olur. Bundan sonra akım, elektrik kaynağından uyarı ışıklarına doğru akar. Uyarı sistemine gelen akım, aşırı ısınma durumunu göstermek için yanar ve söner.

Sistemin birimleri yangın ihtimalinin çok olduğu yerlere kurulur. Çoğunlukla kullanılan üç detektör sistemi vardır. Bunlar; ısıl anahtar sistemi, ısılçift sistemi ve sürekli döngü detektör sistemi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here