Uçaklarda Nikel Kadmiyum Bataryalar

0
4722

Günümüzde kullanılan modern uçaklarda Nİ-CAD tip bataryalar kullanılır. Uçaklarda kullanılan nikel kadmiyum bataryalar ayrı ayrı hücrelerden(cells) oluşur.Bir hücrenin bozulması sonucu batarya bozulur ancak batarya sadece bozuk hücrenin değiştirilmesi ile tekrar kullanılabilir.Ancak bu işlemin bir limiti vardır.Bir kerede beşten fazla hücre değiştirilemez.

Bu hücreler bir kasa içerisine yerleştirilir. Bu kasa hafif olması açısından alüminyum alaşımlı yapılır.

Bu bataryada baz özellikli KOH çözeltisi kullanılır.

Her bir hücreden 1.2 volt gerilim elde edilir. Örneğin12 voltluk bir batarya için 10, 24 voltluk bir batarya için 20 tane hücre kullanılır. Bu bataryalarda hücrelerdeki pozitif plakalar nikel hidroksitten [Ni(OH)2] oluşmaktadır. Negatif plakalar ise kadmiyum hidroksit [Cd(OH)2] den oluşmaktadır. Elektrolit ise damıtılmış su ve potasyum hidroksit (KOH) den meydana gelmiştir. Yoğunluk 1,24 ile 1,30 arasındadır. Hücrelerin oluşumundan dolayı kurşun asit tipine göre avantajlara sahiptir. Motorun ilk başlatılma anında yüksek akımda düzenli voltaj vermektedir.

Levhalar içindeki aktif materyaller kimyasal çöküntü ile doyurulmaktadır. Bu oluşum maksimum aktif materyal sayısına izin vermektedir. Negatif ve pozitif plaka gurupları kurşun asit hücrelerdeki yerleşim düzenine benzemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here