THK Üniversitesi Havacılık ve Uzay Konferansı Düzenledi

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, bu kapsamda; “Havacılık ve Uzay Malzemeleri” teması ile 25-26 Eylül 2014 tarihlerinde “I. ULUSLARARASI HAVACILIK VE UZAY KONFERANSI (INTAAC’14)” başarıyla gerçekleştirilmiştir.

0
4368

Konferansta THK Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Ünsal Ban, ülkemizde havacılık ve uzay bilimlerinin tarihsel gelişimine ve bu yolda üniversitemizin aldığı ve alabileceği rollere ilişkin bilgi verirken, Vaughn College Rektörü Sayın Prof.Dr. Sharon DeVivo ilki düzenlenen 1. Havacılık ve Uzay Bilimleri Konferansına katılmış olmaktan ve işbirliği halinde bulundukları üniversitemizde bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etmişlerdir.

INTAAC’14 ile alanın önder bilim insanlarıyla, sektörün uzmanlarını bir araya gelerek havacılık ve uzay bilimlerinde malzeme odağında yapılan çalışmalar farklı üniversitelerden gelen akademisyen, lisans ve yüksek lisans öğrencileri, sektörde faaliyet gösteren firmaların yöneticileri ve teknik personelleri ile paylaşılmıştır. Bu bağlamda NANOTAM Yöneticisi Prof.Dr. Ekmel Özbay, Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Melih Papila, Afyon Kocatepe Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendislik Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Soykasap, Vaughn College öğretim üyesi Dr.Yougashwar Budhoo, THK Üniversitesi Makine Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Ferhat Kadıoğlu, TAI’ den Dr. Burak Gözlüklü, ASELSAN A.Ş. den Gökhan Biricik, THK Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr.Murat Demiral, İTÜ Uzay Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç. Dr. Hülya Cebeci, HAVELSAN A.Ş. den Serhan Gökçebağ, ASELSAN A.Ş.’den Tuğrul Ertekin Havacılık ve Uzay Bilimleri malzemleri odağında yürütmüş oldukları projelerden bahsetmişlerdir.

Konferansın ilk gününde düzenlenen panelde ‘’Türkiye’de Havacılık Malzemeleri Sektörü ve Ürün Ticarileştirilmesi’’ konusu işlenmiş ve panel, katılımcıların büyük ilgisini toplamıştır. Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hasan Mandal panel başkanlığında hem sektörden hem de akademik alandan panelistler ile oldukça etkin bir oturum gerçekleştirilmiştir. Panelistler; Afyon Kocatepe Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendislik Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Soykasap, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nden Sayın Fatma Çalışkan, TSI Koltuk A.Ş. firmasından Sayın Ufuk Yavuz, Ulusal Havacılık Yöneticiliği’nden(Fedaral Aviation Administration Designated Engineering Represantative) Sayın Engin Güçlü, THK Üniversitesi Hava Ulaştıma Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Mustafa Kaya’nın katkılarıyla beğeni toplayan keyifli bir sohbet gerçekleştirmişlerdir.

Dr. İzzet Gökhan Özbilgin’in mesajı:

Bu etkinlik ile THKÜ misyonuna uygun bir şekilde ülkemizi sektörde daha ileriye taşımaya, ülkemizin kendi teknolojisini üretmesine ve hatta pazarlayabilmesine, yerli yapım teknolojik havacılık ve uzay malzemeleriyle uluslararası alanda da söz sahibi olabilmesine katkı sağlamaya çalışan üniversitemiz, sundukları katkılardan dolayı tüm konuşmacılara ve farklı bölgelerden gelerek katılım sağlayan değerli katılımcılara teşekkür ediyor, önümüzdeki yıl farklı bir tema ile bu tür uluslararası konferans etkinliklerimize devam edeceğimizi bildirmek istiyoruz.

Konferans için sponsor olan ASELSAN, , BITES, BORAJET , Corendon Airlines, Golbal Teknik A.Ş., HAVELSAN, Pearson, Serenas Group ve STM firmlarına, organizasyonel konularda destek veren THK Üniversitesi öğrenci topluluklarından ANKA Havacılık ve Uzay Topluluğu ve NEBULA Uzay Sistemleri topluluklarına teşekkür ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here