Sivil Havacılık Mezunlarını Bekleyen Kötü Senaryo

0
3880

Sevgili Genç Kardeşlerim ve Havacılığa Gönül Vermiş Arkadaşlarım,

Sürekli tekrarlar dururum; “Nasıl ki bir insanın hayatını sürdürebilmesi, yarınlarda hayatın karşısına çıkardıklarıyla mücadele edebilmesi ve hedeflerini tutturabilmesi için bazı dinamiklere ihtiyacı varsa; mesleklerin ve iş hayatının da aynen insan gibi bazı dinamiklere ihtiyacı vardır. Burada en elzem ve en ihtiyaç duyulan dinamik öğe eğitimli genç havacılardır. Gelecek ile alakalı tasavvurlarımızın hayata geçmesinin en önemli öğesi olan eğitimli, donanımlı ve bilgi birikimine sahip gençlik üzerine biçilecek değerlerimiz, toplumumuzu milletimizi ayakta tutar. Hürriyet ve Beka davasının formülü de budur.”

Geçmişte yaşanmış tecrübelere bakıldığında her türlü kutlu mesleğin önce sahiplerinin, sonra yücelticilerinin hep işin merkezindeki eğitimli gençler olduğunu görürüz. Havacılık sektöründe nedense bu söylediklerimizin hiçbiri olmuyor. Üniversite hayatlarını başarı ile tamamlamış birçok arkadaşımız mezun olur olmaz işsizler kervanına katılıyor. Peki bu arkadaşların hayalleri ve hedefleri neydi? Neden bu sektörü seçtiler? Bu soruların hiçbirinin anlamı yok.  Çünkü arkadaşlar mezun ve işsiz.

Sektöre baktığımızda ihtiyaç her geçen gün artıyor. Fakat işin ilginç tarafı sektörün önde gelen firmaları kalifiye elemanları istihdam etmek yerine, kurslar aracılığı ile bu açığı kapatmaya çalışıyor. Ve bu kursları da dalga geçer gibi havacılık adına 4 yıl eğitim veren Sivil Havacılık Yüksekokullarında gerçekleştiriyorlar. O okullarda görev alan öğretim görevlileri sizlere soruyorum, 4 yıl boyunca eğitmiş olduğunuz öğrencileriniz işsizken siz nasıl olur da öğrencilerinize ihanet edercesine bu kurslarda eğitim verirsiniz. Ama haklısınız her koyun kendi bacağından asılır : ) Siz de evinize ekmek götürmek zorundasınız. Peki ya sizin eğitmiş olduğunuz öğrencilerin böyle zorlukları yok mu?

Değerli Havacılığa Hayatlarını vermiş arkadaşlarım

Gerçekten havacılığımız zor günler geçiriyor. Bu ülkedeki havacılığın yükselen ve parlayan ışığını söndürmek, parçalamak, nihayetinde Türk gençlerinin hayallerini kurduğu sektörü rüyalarından def etmek isteyen odaklar amaçlarına ulaşamayacaklar.

İstikbal göklerdedir. Bizde göklerdeyiz. Bizleri yok etmeniz, hayallerimizi söndürebilmeniz için önce göklere yükselmeniz gerekecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here