EASA’nın Para Kaynağını Açıklıyoruz!

0
2044

Ana yönetmelik EASA bütçesinin Avrupa Birliğinden sağlanacak yardımlarla ve sertifikasyon vs. konularda başvuranlardan alınacak paralarla finanse edileceğini belirtiyor. Başvurulardan ne kadar ücret alınacağının doğru biçimde tespiti için ilk 4 yıl boyunca fiyatlandırma sistemi sürekli mercek altına alınacak ve her yıl çeşitli parametreler dikkate alınarak yapılacak çalışmalarla bir sonraki yılın fiyatları belirlenecek.

EASA NIN PARTNERLERİ

EASA kendisi dışındaki organizasyonların görüşlerini önemser. Bu maksatla aşağıdaki gruplarla yakın çalışma içerisindedir ;

  • Avrupa Birliği ve EASA kurallarının uygulanmasını sivil havacılık standartlarının başarısında anahtar olarak görerek kuralların hazırlanmasında yardımcı olan ve doğru biçimde uygulayan endüstri grupları.
  • ana kuralların hazırlanması, sertifikalandırma ve standartizasyon fonksiyonlarının desteklenmesi gibi konularda kritik rol üstlenen Avrupa sivil havacılık otoriteleri
  • JAA, EUROCONTROL ve ICAO ( International Civil Aviation Organisation ) gibi uluslararası sivil havacılık organizasyonları
  • FAA (ABD), TRANSPORT CanaDA(Kanada), DAC/CTA (Brezilya) , Interstate Aviation Committee (Rusya).

Havacılık endüstrisi EASA’nın gelişim safhasını ve eski JAA/NAA ( National Aviation Authorities ) sisteminden dönüşüm aşamasını dikkatle izliyor.

Bu süreci en iyi biçimde götürmek ve tüm görevlerini kendi kaynaklarıyla yürütebilir hale gelinceye kadar ülkelerin sivil havacılık otoriteleri ile gerekli paylaşımları yapmak EASA’nın bu süreçteki en önemli sorumluluğudur.

Sonuç olarak EASA Avrupa’da JAA sisteminin yerine daha mükemmel bir sistemi yerleştirme ve tüm Dünya için model olma yolunda ilerliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here