Uçaklarda Bataryaların Yeri ve Kullanımı

0
4284

Akümülatörler veya akümülatör bataryaları (Bunlara şarj edilebilen pil de denir.) otomobillerin aydınlatma, ateşleme ve çalıştırma sistemlerine elektrik sağlamasında kullanıldığından hemen hemen herkes tarafından bilinir. Akümülatörler telefon santrallerine, denizdeki acil durumlar için kullanılan telsiz cihazlara, askerî ve sivil amaçlar için yapılmış çeşitli taşınır cihazlara elektrik gücü sağlar; taşınır elektrikle aydınlatma santralleri otomatik olarak çalışmalar için bu bataryalardan faydalanır. Bu yazımızda Uçaklarda Bataryaların Yeri ve Kullanımı‘nı detayları ile inceleyeceğiz.

Akümülatörler veya bataryalar elektriği depo etmez, depo etmiş oldukları sadece kimyasal enerjidir. Batarya bir yüke bağlandığı zaman içinde bu kimyasal enerji (bataryanın içinde meydana gelen kimyasal reaksiyon sonucunda) elektrik enerjisi hâline geçer. Buna bataryanın deşarj olması denir. Batarya uygun kabiliyette bir doğru akım kaynağına bağlanıp içerisinden akım geçirildiğinde, kimyasal olay bu sefer tersine olarak meydana gelir ve batarya eski duruma geçer. Böylece elektrik enerjisi tekrar kimyasal enerjiye döndürülür ve depo edilmiş olur. Bu olaya da şarj denir. Bu sebepten kimyasal enerjinin depo edilebileceği, elektrik enerjisinin depo edilemeyeceği söylenebilir. Bundan dolayıdır ki akümülatörler için (kimyasal enerjiyi depo etme özelliğinden dolayı) akümülatör bataryaları (storage battery) terimi kullanılmıştır.

Akümülatörlerin çalışması, kuru pillerde olduğu gibi kimyasal olaylara bağlıdır. Bununla beraber bir tek önemli fark, akümülatörler tekrar şarj edilebilir ve yaklaşık olarak eski kimyasal durumuna getirilerek faydalı ömrü uzatılabilir. Kuru pillerde ise evvelce bahsetmiş olduğumuz gibi bu işlem yapılamaz.

Bugün akümülatörlerin kullanılan tipleri:

Kurşun-asitli tip

  • Kadmiyum-nikelli tip

Kurşun-asitli tip akümülatörler uçaklarda geniş çapta kullanılmaz. Bunun için bu akümülatörler hakkında genel bilgi verilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here