SHGM EMRETTİ, KOKPİTTE EN AZ 2 KİŞİ BULUNACAK

0
3642

Bir (1)’den fazla kabin ekibi ile yolcu ve yük taşımacılığı veya sadece yük taşımacılığı gerçekleştiren havayolu işletmelerinde uygulanmak üzere; çift pilot ile uçuş gerçekleştirilirken uçuşun kritik olmayan safhalarında operasyonel ya da fiziksel ihtiyaçlar nedeniyle pilotlardan birinin kokpitten ayrılması durumunda, kokpitte en az iki kişinin bulunması konulusu üzerine SHGM yeni bir Genelge yayımlamıştır. Aşağıda genelgenin detaylarını inceleyebilirsiniz.

Bu genelge, 1 (bir)’ den fazla kabin ekibi ile yolcu ve yük taşımacılığı veya sadece yük taşımacılığı gerçekleştiren havayolu işletmelerinde uygulanmak üzere; çift pilot ile uçuş gerçekleştirilirken uçuşun kritik olmayan safhalarında operasyonel ya da fiziksel ihtiyaçlar nedeniyle pilotlardan birinin kokpitten ayrılması durumunda, diğer pilotun yetersiz/yetkisiz (inkapasite) olma ihtimali veya münferit olaylardan yola çıkılarak yaşanması muhtemel hadiselere ilişkin emniyet ve güvenlik risklerini azaltmaya yönelik gerekliliklerin belirlenmesi amacıyla yayımlanmıştır.

Operasyonel ya da fiziksel ihtiyaç zorunluluğu nedeniyle pilotlardan birinin kokpitten ayrılması gerektiğinde ise; öncelikli olarak kabin amiri, kabin amirinin yetki ve sorumlulukları kapsamında kabinde bulunmasının zorunlu olması halinde ise kabin amirinin belirleyeceği bir kabin memuru veya uçuşta görevli olmak kaydı ile ekibe dâhil olan, uçuş harekat uzmanı, teknisyen, yükleme uzmanı v.b. personelden (pas olarak uçuşta bulunanlar hariç olmak üzere) herhangi birinin kokpitte bulunması sağlanacaktır.

Söz konusu gerekliliğin uygulamaya alınmasıyla ortaya çıkabilecek ilave risklerin emniyet yönetim sistemi kapsamında değerlendirilmesi ve bu risklere ilişkin tedbirlerin alınması sağlanmalıdır.

Bununla birlikte, havayolu işletmeleri ve pilotlar; tüm uçuş boyunca kokpit güvenliğini sağlamak, steril kokpit kurallarına uygun olarak operasyon gerçekleştirmek ve operasyonel ya da fiziksel ihtiyaç zorunluluğu dışında görevli pilotların kokpitte bulunmalarını temin etmek zorundadırlar. Bu kapsamda onaylı İşletme El Kitaplarında aşağıda belirtilenler dışında kimsenin kokpite alınmaması gerekmektedir.

– Uçuşta görevli pilotlar ve operasyonel ihtiyaç sebebi ile kokpite girmesi gereken kabin ekibi,

– Resmi görevini yapmak amacıyla (denetim) kokpitte bulunması gereken sivil havacılık, yetkili otorite, denetim kuruluşu ve işletme temsilcisi,

– Uçuşta emniyet, eğitim veya kontrol amacıyla bulunan görevli pilotlar,

 

– Kokpitte özellikli görevi olan veya alıştırma uçuşuna katılması gereken operasyonel ve teknik personel (uçak sistemlerinin gözlemlenmesi vb.) ile hava trafik kontrolörleri,

– SHGM kurallarına göre lisansını güncel tutabilmek için uçuş yapması gereken işletme ya da devlet personeli,

– İşletici Yönetim Kurulu üyeleri ve Sorumlu (Genel) Müdürü,

– Üniformalı olmak kaydı ile pozisyon uçuşundaki uçuş ekipleri,

– Operasyonel ya da fiziksel ihtiyaç zorunluluğu nedeniyle pilotlardan birinin kokpitten ayrılması gerektiğinde kokpitte bulunması gereken personel,

Bu bağlamda, yukarıda yer alan hususlara yönelik işletme el kitaplarında gerekli değişikliklerin yapılması ve ivedilikle uygulamaya başlanması hususunda gereğini önemle rica ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here