Skydiving Nedir? Türkiye’de Yapılır mı?

0
12079

Skydiving her gencin rahatlıkla öğrenebileceği, paraşütçülüğün inceliklerini, paraşüt disipliniyle birlikte, düşme sanatını da ruhuna işleyebileceği sıra dışı bir spor… Ben skydiving sporuna boşlukta düşme sanatı diyorum. Ülkemizde sporcu camia arasında ‘serbest paraşüt’ diye de adlandırılır. Bu sporu meslek, hobi, ya da yaşam şekline dönüştürenlere Fransızca’da parachuthist, İngilizce’de skydiver, Türkçe’de ise paraşütçü deniyor.

Paraşütle atlamak özel bir eğitim, ekip ve takım gibi maliyetli ve organizasyonu geniş kapsamlı bir spor olduğundan her insan zaman ya da para ayıramayabilir yahut kişinin doğası spora yatkın değildir. Gözlerinizi kapatın ve hayal edin; boşlukta düşüyorsunuz ve yere çarpma gibi bir sorununuz yok. Sonsuz boşluğu düşleyin…

İşte bu boşlukta düşerken dünyamızda geçerli olan fizik kuralları ile ruhunuza doğaçlama işleyen bir sanattır düşme sanatı… Düşüş hızınız her geçen saniye artmakta. Ta ki siz paraşütünüzü açana kadar. Uçaktan, balondan, motorlu yelken kanattan, planörden, dik uçurumlardan, gökdelenlerden, yüksek köprülerden atlanarak yapılabilir bu serbest paraşüt atlayışları. Teknik olarak düşüşünüzün 12. saniyesinde saatte 220 km’den daha yavaş düşmeniz mümkün değil ancak bomba (pike) dalarak bu hızı 350 km’lere kadar çıkarmanız mümkün. Günümüzde özel giysiler ile bu hız yerini daha düşük hızlara ve hatta ileriye doğru süzülerek uçuşa bırakır.

HOBİYE DÖNÜŞMESİ
Dünyamızda serbest paraşüt sporu son derece popüler bir hâl almış ve akademik düzeyde insanların ilgisine açık hale getirildi.Tarih boyunca yaşanan denemeler, bu yolda emek verenler sayesinde günümüz imkânları ile son derece rahat bir spora dönüşen paraşütçülük oldukça kolay öğrenilen bir hobiye de dönüşüyor… Artık hafta sonları tenis, voleybol oynamaya gidercesine paraşütle atlayışa gitmek de sosyal bir hal alıyor… Teknik olarak uçaktan atladığınız andan itibaren düşüş başlıyor. Bu düşüş esnasında her geçen saniye vücudunuzu atlayışın niteliğine ve amacına uygun düşüş formuna sokarak istediğiniz figürü gerçekleştirebilir ya da hızınızı belirli aralıklarda ayarlayabilir ya da yatay süzülüş hatta ve hatta vücudunuzla uçabilirsiniz.

Evet, şaşırmayın modern skydivingde artık özel giysiler kullanılarak kuşlar gibi süzülmek mümkün hâle geldi. Kanatlı kuş adam giysileri sayesinde artık bu mümkün… Hatta günümüzde nefes kesen yarışmaları dünyanın sayılı objelerinde gerçekleştiriliyor.
Dünyanın önde gelen atlayış merkezleri Arizona, Florida, Kanada iken günümüzde sayıları arttı. Artık Avrupa’da, Rusya’da çok sayıda atlayış merkezi bulunmakta ve bu merkezler rüzgâr tüneli adı verilen yapay rüzgârlar oluşturan bir tünel ile simülasyon eğitimi sağlanarak istenilen düşüş tekniğinin rahatlıkla öğretilebildiği bir hâl aldı.

Havada bale, sörf, akrobasi, çoklu formasyonlar gibi çeşitli yarışma dalları söz konusu. Bu yarışmalar binlerce atlayışlı antreman kamplarının ardından iyi sonuç veriyor.

Türkiye’de Yapılır mı?
Türkiye’ de ise İzmir’e bağlı Selçuk’tan Kuşadası’na giderken hemen Meryem Ana ve Efes Antik Tiyatrosu’nu geçer geçmez sol tarafta Türk Hava Kurumu’na bağlı Efes Atlayış Merkezi bu servisleri veriyor. Antalya’da bulunan Karain Havaalanı bu amaçla aktif edildiği takdirde dünyanın önde gelen atlayış merkezleri arasında yerini alacağından eminim.

Ekstrem bir spor olarak macerasına başlayan skydiving, giderek normalleşiyor. Dünyada her geçen gün daha çok kişi bu sporun cazibesine kapılarak kendini ‘serbest düşüş’e bırakıyor. Dünyaya farklı bir açıdan bakmayı tecrübe etmek isteyenlere bu spor çok şey vaat ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here