Yerçekimi – Gravity Filmi

0
5844

Hezarfen Havacılık Dergisi ekibi tarafından hazırlanan ayın havacılık filmi bölümünde Yerçekimi (İngilizce özgün adıyla Gravity) filmini izleyeceksiniz. Yönetmenliğini Alfonso Cuarón’un yaptığı, bilim kurgu gerilim ve dram türündeki, 2013 ABD-Birleşik Krallık ortak yapımı olan üç boyutlu havacılık filmidir. Senaryosunu Alfonso Cuarón ve oğlu Jonás Cuarón’un yazmıştır. Filmin başrollerini Sandra Bullock ve George Clooney paylaşmaktadır. Uzaydaki görevleri esnasında, uzay gemilerinin hasar görmesi sonucu iki astronotun inanılmaz hayatta kalma mücadelesini anlatmaktadır.

Film, ilk gösterimini 28 Ağustos 2013 günü, açılış filmi sıfatıyla 70. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yapıldı. Üç gün sonra, Telluride Film Festivali’nde ise Kuzey Amerika galası gerçekleştiren film; ABD ve Kanada’da geniş çaplı olarak 4 Ekim 2013 tarihinde gösterime girdi. 86. Akademi Ödülleri’nde yedi, 67. BAFTA Ödülleri’nde ise altı dalda ödül kazandı.

Yapımı :2013 – ABD
Tür : Bilim Kurgu , Gerilim
Süre: 90 Dak.
Yönetmen : Alfonso Cuarón
Oyuncular : Sandra Bullock , George Clooney
Seslendirenler : Basher Savage , Eric Michels
Senaryo : Alfonso Cuarón , Rodrigo García , Jonás Cuarón

Filmin Konusu: Ryan Stone (Sandra Bullock) ilk kez uzaya çıkacak olan parlak tıp mühendisidir ona eşlik edecek olan Matt Kowalski (George Clooney) ise son kez uzaya çıkıp emekli olacak başarılı bir astronottur. Görevlerinin başlangıcında herşey yolunda gitmektedir. Sürekli yeryüzünde birimlerle iletişim halinde ve görevlerini sorunsuz yapmaktalardır. Uzay gemilerinde bir terslik olur. Ve dünya ile iletişimleri kesilir. Artık ikili tamamen kendi başlarına çaresiz kalmışlardır. Bu panik hali düzgün düşünmelerine engel olur son kalan oksijenleride bitmek üzeredir. Tek umutları başka bir uzay istasyonuna ulaşmak ve orda yardım almaktır.

Hezarfen Havacılık Dergisi İyi Seyirler Diler…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here