Türkiye’nin İlk Yerli Uçağını Kim, Nerede Üretecek?

Türkiye büyüyor ve kendi yolcu uçağını üretiyor. Peki bu uçaklar nerede üretiliyor? Mezun olan uçak mühendisleri torna tezgahında çalışıyor. Mezun Sivil Havacılık Mezunları bin liraya ücretli öğretmenlik yapıyor. Peki bu uçakları kim üretiyor?

0
20852

Açıklamalara göre yerli savaş uçağının tasarım çalışmalarına başlayan Türkiye, yerli yolcu uçağı için de bugün tarihi bir adım atmış oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun daha önce gündeme getirdiği uçağın, bölgesel uçuşlarda kullanılması planlanıyor. Borajet‘in yeteri kadar verim alamadığı bölgesel uçuşlar yerli uçaklar ile daha kullanışlı hale gelecek.

YERLİ UÇAĞIN ÖZELLİKLERİ

TRJ628 Türkiye’nin yerli yolcu uçağında ilk adımı olacak.

Tepeden tırnağa tamamen Türk mühendisliği ile üretilecek olan TRJ628 dünyada büyük yankı uyandıracak. Boeing ve Airbus Türkiye’den gelecek uçak siparişlerinin azalacağını biliyor. Akıllara gelen soru işareti ise şu: “Avrupa yerli uçağımızı bize ürettirmemek için geçmişte olduğu gibi uçakları ucuza mı satacak yoksa ciddi yaptırımlar ile uçak üretimini engellemeye mi çalışacak?”

türk uçağı 2

2019’DA İLK UÇUŞ BAŞLIYOR

Yerli uçakta sadece açıklamalar ön plana çıkıyor. Teknik detaylar hakkında hiçbir bilgi ibraz edilmiyor. Çapraz yöntemle kısa mesafelerde uçmak kolaylaşacak deniyor fakat bu kadar kısa sürede bu uçağı %100 yerli üretebilecek bilgi ve deneyim bizde var mı tam olarak bilemiyorum.

Bu söylediklerimi sakın yanlış anlamayın. Kimse kendisini küçük görmek istemez. Ama gerçekleri görüp sağlam adımlar atarak hak ettiğimiz noktaya gelmeliyiz. Havacılık ciddi bir iş alanıdır ve hata kabul etmez. Havacılıkta kervan yolda düzülür mantığı olamaz..!

2019’da ilk uçak uçuşa geçecek deniyor. Hadi hayırlısı…

70 KİŞİLİK YOLCU KAPASİTELİ

70 kişilik kapasitesi ile havacılığın bölgesel boyutunda çalışacak uçak olması Türkiye için güzel pazar alanı olacak. Eminim bu uçaklarda en son teknolojinin kullanılacak ve uçaklar Hatay’ın sulak havalimanı gibi inişe uygun olmayan yerlerede iniş sağlayabilecek.

Yerli uçağın olmasının yanı sıra, ambulans uçak, deniz karakol uçağı, VIP, askeri nakliye uçağı ve özel görevler için de kullanılacak. Bu alanda yurt dışına giden paralar bize kalacak.

Dünyaya pazarlanacak. Daha çok Arap ve Türk Cumhuriyetlerinin uçağa rağbet göstermesi bekleniyor.

türk uçağı 3

YERLİ UÇAKLA İLGİLİ ADIMLAR ATILDI

Yerli uçağın tanıtım töreninde2002 yılından bu yana ilk defa AK Parti yerli uçakla ilgili adımlar attı” diyerek konuşmasına başlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü;

“Dünyanın en büyük havalimanını İstanbul’a inşa etmek üzere geçtik. Ordu-Giresun Havalimanı’nı denizin üzerine inşa ettik ve büyük bir onurla açtık. Dün Hakkari Havalimanı’nı açarak Hakkari’yi komşu ülkelere ev sahipliği yapar hale getirdik.

türk uçağı 4

KÜRESEL ÖLÇEKTE HAK ETTİĞİMİZ YERİ ALACAĞIZ

Türkiye, cumhuriyet döneminde havacılıkta ciddi adımlar atmıştı. Fakat darbeler, dış güçlerin etkileri derken havacılık maceramız kısa sürdü. 2003’te 2 havayolu şirketimiz 60 noktaya uçarken 2014’te 6 havayolu şirketimiz 237 noktaya uçuş gerçekleştirdi. Artık Türkiye yerel, bölgesel düşünen bir ülke değil. Küresel ölçekte hak ettiğimiz yeri alacağız.

Türkiye yükselen bir ülke olarak milli savunma sanayisini geliştirmede çok geç kaldı.

Son 12 yıl içinde 10 milyon vatandaşımız ilk defa uçağa binmenin heyecanını yaşadı. 100 kilometrelik daire içinde tek bir vatandaşımız havayoluna ulaşma imkanından mahrum kalmayacak.

türk uçağı 5

HERŞEY GÜZEL BU UÇAKLARI KİM ÜRETECEK?

Milli uçak yapımında 1944’den bu yana çok şey kaybettik. Şimdi güzel adımlar atıyorsunuz ya da söylentiler var. Bunları duymak bile bize heyecan veriyor. Fakat yetkililere sormak istiyorum. Havacılık gelişiyor diyorsunuz. O yüzden mi 60 tane Sivil Havacılık Mezununa iş imkanı veremiyorsunuz. O yüzden mi gelişen havacılıkta personel maaşlarını azaltıyorsunuz. O yüzden mi 3 günde bakımdan çıkacak uçağı 10 saatte uçuşa hazırlıyorsunuz. O yüzden mi insanlar iş kazalarına kurban gidiyor.

Biz uçak bakımı yaparken ne kadar amatörce çalışıyoruz herkes biliyor. Biz Türkiye olarak uçak üreteceksek işimizi ehil kişilere yaptıralım.

Ama kime diyoruz ki… 2 gün sonra maliyeti düşük diye 6 aylık kursiyerlere uçak ürettirmeye çalışırsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here