THY’deki Uzun Vadeli TEHLİKELER

Bütün bu yazılanların ışığında ses çıkarmak için başka nedenler bekliyorsanız sizde en az bu saçma sistemin sorumluları kadar suçlusunuz..!

0
5089

Empati kurabilmeniz için öncelikle size kısa bir hikaye anlatmak istiyorum. Muazzam şekilde matematik öğretmeni açığı olan bir ülkede işsiz edebiyat öğretmenlerine 5 aylık kurs verip, henüz toplama- çıkarma mantığını öğretmeden kurs belgesini eline tıkıştırıp matematik öğretmeni diye piyasaya sürmek ve bu alanda iş vermek ne kadar mantıklı? Bence kurs süresi ve bölümün farklılığı göz önüne alındığında tamamen mantık dışı bir uygulama. Peki can alıcı soruyu sormak istiyorum matematik öğretmenleri işsiz dolaşırken böyle bir uygulama mantıklı mı? diye sorup mantık kelimesine hakaretlerin en alçağını etmek istemiyorum. Sanıyorum ki mantık kelimesi türetildiğinden bu yana böylesine saçma bir uygulamayı sorgulamak için kullanılmamıştır.

THY’nin yaptığı uygulama tam da budur. İşsiz ve umutsuz ‘’sadece üniversiteye gitmek için tercih yapmış’’ öğrencilere iş kapısı açmak için, havacılık bölümü okuyan ve bu alanda çalışmayı ‘’tek’’ hakeden öğrencileri umutsuzluğa iten THY’den başkası değildir. Şuan da THY’de çalışmayı hakeden mezunlar bu sektör için geliştirdikleri ingilizcelerini aylık 800 lira gibi hakettiğinin çok ama çok altında bir rakama satmak zorunda kalıyorlar. Bu anlattıklarım işin sadece duygusal kısmı ve çoğunuzun umrunda değildir belki ama sizin yolculuğunuz için gerekli tedbirleri, bakımları yapan bu gençlerin bir köşeye atılması havacılık sektörünü önemseyen herkesin sorunu olmalıdır.

İşin teknik boyutundaki tehlikeler ise daha önemlidir. İş garantisiyle kursa alınan kurs işçileri 5 aylık bir kurs gördüler. Bir kursa başlayacağınız zaman size iş garantisi veriliyorsa tek derdiniz o kursun sınavını geçmektir. Çünkü zaten iş hazırdır. Kendinizi yorup işi gerçekten öğrenmenize gerek yoktur. Bu insanın doğasında vardır. Rahatlık herzaman ilk tercihtir. Bu kurs işçileri üniversitelerinden mezun olup işsiz kaldıkları için asgari ücrete ve ya daha iyileri 1500-2000 liraya razıyken şuan da THY’de aylık kazançları ortalama 3000 TL’nin üzerindedir. Biraz daha empati yeteniğinizi kullanmanızı istiyorum. 1500 TL maaşa olur gözüyle bakan biri, işe girişte 3000 TL’den fazla alıyorsa kendini geliştirmeye ne kadar hevesli olur. Evet bir-iki kişi beklediğinden fazla maaş aldığı için teknisyen abilerine çay ve ya kahve götürmeyi vazife edinebilirler. Bu da ordaki kurs işçilerinin yapacağı en iyi davranış olabilir. Çünkü uçakla yakından uzaktan alakası olmayan bölümlerden gelip 5 aylık kurs sonucunda sertifikalarını alan bu işçiler uçağın u’sunu bile öğrenmeden piyasaya sürüldüler. Bu işçilerin kafasında hala ‘’acaba uçak nasıl uçuyor’’ sorusu varken uçaklara nasıl bakım ve onarım yapabilirler? Bütün bu sektör yabancısı işçiler THY’de sizin yolculuk yaptığınız uçaklarda teknik olarak çalışan kişilerdir. THY’nin bahanesi ise sektörde çok açık olduğu ve bu açığı kapatacak kadar mezun verilmediği yönündedir. Ancak bu bölümden mezun olanları işsiz ve bölüm dışı kurs işçilerinin işe alınması bu bahanenin dayanağını çürütüyor. Kimi duyumlara göre kişi başı 200-300 TL daha ucuza çalıştıkları için, kimi duyumlara göre de THY’nin İŞKUR’dan eleman alması vergiden muafiyete neden olduğu için tercih edilmektedir. Dünya havacılık devleri arasında yer alan THY’nin biraz daha düşük ücret için kalitesinden vazgeçmesi onun intiharı değilde nedir? Bana soracak olursanız kalite uçakta sunulan yemeklerin lezzetinde değil, bu işin belkemiği durumunda olan teknisyenlerin iyi bir eğitimden gelmeleriyle olur. Çünkü uçağın emniyetle uçuş yapması herkesten çok teknisyenin elindedir.

Dünya havacılık devleri arasında yer alan THY’nin böylesine intihar girişiminin nedeni sektör dışından gelen üst düzey ve söz sahibi yöneticilerin mevcudiyetindendir.Bana soracak olursanız ülkesinin havacılığını önemseyen ve onun gelişmesi için elinden geleni yapmak isteyen havacılık bölümü mezunu gençleri daha fazla umutsuzluğa sürüklemeden işe almaları gerekmektedir.

                Bu mezunların uğradığı ihanet ne yazık ki bunlarla sınırlı değildir. Kendi okudukları okullar ve bu okulda görev alan ve tek görevleri öğrenciyken onları süslü kelimelerle kandırmak olan öğretmenlerin bu kurslara alet olmasıdır. Zaten maaşları iyi olan öğretmenler, sadece biraz daha fazla kazanmak için kendi öğrencilerine ihaneti hoşgörüyorlar. Kendi öğrencilerine iş hayatında destek vermedikleri gibi kendi hakları olan işleri başkalarına vermeye çalışıyorlar. Ve bu ihanete devam ediyorlar malesef.

Başka bir tehlikeye dikkatiniz çekmek istiyorum. Şuanda kurs işçileri ellerinde lisans olmadığı için sadece THY’de çalışabiliyorlar. Peki 5 sene sonra lisans aldıklarında ne olacak biliyor musunuz? Türkiye’deki bütün havacılık firmalarına yayılacaklar. Çünkü herkes ucuz işçiliği sever ve kalitenin azaldığını farkedemez.5 sene sonra eskimiş ve bakımı gittikçe zorlaşan uçakların geleceği çoğunlukla bunların elinde olacak. Kötümser olmamak için elimden geleni yapıyorum ancak düşünmeden de edemiyorum art arda gerçekleşecek kazalar ülkemizin ve belki dünyanın havacılık kaderini nasıl değiştirecek? 11 Eylül saldırısının sonucunu ne çabuk unuttuk ta böylesine pervasızca hamleler yapabiliyoruz.

Havacılık eğitimi ciddiyet isteyen en önemli eğitimlerin başında gelir. Çünkü son teknoloji ve bu teknolojiye bağlı  yüzmilyonlarca yaşam içeriyor. Havacılık okuyan kişilerin 4 yıl boyunca duyarak ve daha sonra defalarca tecrübe edinilerek hafızalarına ancak kazınmış ‘’ciddiyetin’’ 5 aylık bir kursla ne kadarı anlatılabilmiştir bilmiyorum. Bunun kararını sizlere bırakıyorum.

Uçak, teknolojilerle donatılmış ve yedeklendirilmiştir. Bu yüzden en güvenli taşımacılık türüdür.. Ancak uçak kazalarının nedenlerinin %99’u insan hatalarından kaynaklanmaktadır. Ve bu hataların kaynaklarını arttırmak sadece bu 5 aylık kurslarla mümkündür. Bundandır ki hayatımızı ve başka insanların hayatını ciddiye aldığımız için bu yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

Bütün bu yazılanların ışığında hala can güvenliğiniz önemsizse ve ses çıkarmak için başka nedenler bekliyorsanız sizde en az bu saçma sistemin sorumluları kadar suçlusunuzdur.

VE bu kararı veren THY yetkilileri sanayide çalışan gençleri 5 aylık kursla doktor yapıp ameliyatlarını onlara yaptırana kadar bu sistemin saçmalığını söylemeye devam edeceğim.

İçinizi karartmak, isteyeceğim son şey ancak bunları söylememek sizlere ve havacılığımıza ihanet olurdu. Ve belki de hayatınıza mal olacak hataları daha önceden söylemediğim için suçluluk duygusu duyacaktım.

HALİL KARGACI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here