Almanların İlginç Uzay Yarışı

0
3147

1920’lerin ortasında Alman bilimadamları uzun mesafeli uçuşlar yapabilecek, sıvı yakıtla çalışan roketler üzerinde çalışmalara başladılar. 1932’de Wehrmacht’ın önde gelenlerinden Reichswehr, yüksek hızda top ateşi sağlayabilen roketlere yöneldi. Wernher von Braun, yüksek hedefleri olan bir roket bilimciydi. Nazi Almanyası’nın II. Dünya Savaşı’nda kullanması için benzer roketler geliştirmeye çalıştı. Von Braun’un çalışmalarının temeli, Robert Goddard’ın araştırmasına dayalıdır.

Alman V-2 füzesi 1942’de fırlatılan ve uzaya ulaşma amacı taşıyan ilk roket oldu. 1942’de ise Almanya 300 km menzile ve 1.000 kg savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip V-2 füzelerinin üretimine başladı. Wehrmacht II. Dünya Savaşı sırasında V-2’lerden binlercesini müttefik ülkelere fırlatmış, muazzam tahribat ve ölüme sebep olmuştur. Ancak V2’lerin üretimi esnasındaki ölümler, V2’nin sebep olduğundan daha fazladır.

II. Dünya Savaşı’nın sonlarına yaklaşılırken askerî ve bilimsel anlamda Sovyet, İngiliz ve ABD güçleri, Alman roket programı Peenemünde’den teknoloji ve personel çalma konusunda yarış içindeydiler. SSCB ve İngiltere’nin de bazı başarılar elde etmesiyle birlikte, bu yarıştan en kazançlı çıkan ABD oldu. Birçoğu Nazi Partisi üyesi çok sayıda Alman roket bilimcisi (von Braun da dahil) bu sırada ABD’ye iltica etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here