Sivil Havacılık Mezunları Haklarını Arıyor!

0
6496

Son yıllarda Sivil Havacılık Mezunlarının artarak yaşamış oldukları mağduriyetler öğrencileri ve Sivil Toplum Kuruluşlarını ayağa kaldırdı. Erciyes Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Eskişehir Üniversitesi Sivil Havacılık ve Uzay Fakültelerinin teknik bölümünlerinde(Uçak Gövde Motor Bakım-Uçak Elektrik Elektronik) öğrenim görmekte olan öğrenciler bölümlerinde de son yıllar da yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla yetkili kişilerden yardım talep etmekte başladılar.

Dilekçelerinde özellikle belirtmiş oldukları konu: 2008 yılında Türk Hava Yollarının (THY) büyümeye gitmesi ve filonun zenginleştirilmesi ile havacılık alanında personel talebinin artması, ancak bu artan talebi karşılayacak personelin olmaması itibari ile İş Kur desteği ile Teknisyen Yetiştirme Programı (TYP) açılarak 6 aylık eğitimler ile personel açığı kapatılmak istenmesidir. Fakat daha sonrasın da Fakültelerde ki mezun sayısı ve öğrenci sayısı giderek artmış önceki yıllar da olduğu gibi personel açığı TYP ve bölüm mezunları ile kısa sürede kapanmıştır.

Öğrencilerin vurguladığı başlangıçta sadece var olan büyüme hedefini gerçekleştirmek ve personel ihtiyacını gidermek açısından açılan bir program olmasına rağmen ileri ki yıllar da bu açığın olmamasına rağmen TYP’ nin devam etmesi 5 yıl okuyarak teknisyen olmaya hak kazanmış bireylerin iş hayatına girmelerinin önünde ki en büyük engeli oluşturmasıdır.

Yıllarca emek verilerek, alın teri ile mezun olunup bir heves ile iş hayatına girmek isteyen gençlerin önüne özellikle THY’nin projeleri ve İş Kur kursları engel oluşturmakta, bu durum bölüm mezunlarından işsizler kitlesinin oluşmasına vesile olmaktadır. Yeterince bu alanda mezun olmasına rağmen bir de üstüne TYP’nin eklenmesi bölüm mezunlarının işsiz kalmasına neden olmaktadır. 5 yıllık bir eğitimle 6 aylık bir sertifika programının eş değer tutularak her ikisine de teknisyen unvanın verilmesi ve bir dönem Sivil Havacılık mezunlarına mühendislik unvanı verilmesinin karara bağlanıp bu kararın geri alınmasıyla da Sivil Havacılık Bölümünde okuyan öğrencilerin yaşadıkları handikaplar zirveye ulaşmıştır.

Dilekçelerinin son bölümünde ülkemizin geleceğinin aydınlık yüzü olan gençler devlet büyüklerinden yardım talep ediyor.

Bizler Hezarfen Havacılık Dergisi olarak arkadaşlarımızı sonuna kadar destekliyoruz.

Ahlaken iflas etmiş, fikren ve zihnen çürümüş bir idareci topluluğunun, sivil havacılık mezunu gençlerin mağduriyetlerini artttırmaları ayrıca tartışılması ve ele alınması gereken bir vakıadır. Hezarfen Havacılık Dergisi olarak bu öğrencileri mağdur duruma düşüren okul idarecileri, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü personelleri ve Türk Hava Yolları idarecilerini tek tek teşhir edeceğiz.

Hezarfen Havacılık Dergisi mağduriyetleri yılmadan, korkmadan, tereddüt geçirmeden sonuna kadar sahiplenecektir.

Bundan sonra doğru bildiklerimizi, doğru gördüklerimizi, tertemiz vicdanlarımızla, dürüst bir mizaçla, herhangi bir gönlü kırmadan okuyucularımız ile paylaşmayı sürdüreceğiz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here