Rusya Yolcu Uçağı Düşürmüştü

0
3239
Rusya’nın mirasını devraldığı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB), Soğuk Savaş geriliminin zirvede olduğu 1 Eylül 1983’te hava sahasını ihlal ettiği için Güney Koreli Korean Air Lines’ın KAL007 uçuş tarifeli yolcu uçağını acımasızca düşürmüştü.

269 kişinin olduğu uçak, New York’tan Güney Kore’nin başkenti Seul’e uçuyordu. Uçak, Japon Denizi’nde Moneron Adası’na yakın bir noktada uçuş yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmüş, kurtulan olmamıştı. Başta olayla ilgisi olmadığını savunan SSCB, ardından uçağın casusluk yaptığını öne sürmüştü. Hâlâ aydınlatılamayan olay sonrasında Washington, dünya çapında küresel konumlama sisteminin (GPS) o dönemki versiyonu GNSS’e erişime izin vermişti. O zamana kadar GNSS, ABD ordusunun gizli projesiydi.

Olayda uçaktaki 269 yolcunun tamamı hayatını kaybetti. Olayın ardından Rus dışişleri bakanı “O uçak bir daha gelse bir daha düşürürüz” dedi. Bizim başbakan yardımcımız ise çıkıp milliyeti bilinmiyordu, Rus uçağı olduğunu bilsek düşürmezdik dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here