Uçak Bakım Mühendisi Ünvan Sorunu Mahkemede

Türk Sivil Havacılığı bilgisiz ve yeteneksizliğe saplanmış, kanunsuzluk ve ahlaksızlığa sırtını yaslamış yöneticilerin elinde ve egemenliğinde baştan ayağa kıvranmaktadır.

0
8095

Türk Sivil Havacılığı bilgisiz ve yeteneksizliğe saplanmış, kanunsuzluk ve ahlaksızlığa sırtını yaslamış yöneticilerin elinde ve egemenliğinde baştan ayağa kıvranmaktadır.

Önemli başarılar elde ederek Sivil Havacılık bölümlerine yerleşen öğrenciler mezun olduklarında komik durumlara düşmektedir.

Maalesef bu aptalca uygulamalar karşısında yöneticler susmuş, adalet tökezlemiş, vicdan felç geçirmiştir.

Destek bulamayan öğrenciler, mesleklerinden soğumuş, karanlık bir gelecek yolunda ilerleryen bireyler sivil havacılığımızın önünü kapatmış, bahtını karartmıştır.

Öğrencilerin iradesini hiçe sayan yöneticilere en güzel cevabı dernekleşerek bir çatı altında toplanan Uçak Bakım Mühendisleri Derneği vermektedir.

Bu bağlamda öğrencilerin ünvan sorunu için gelen maillere en güzel cevabı UBMDER Başkanı Murat TOPÇU vermektedir. Sizlere Murat TOPÇU’nun soru soran öğrenciye yazmış olduğu maili paylaşıyoruz;

4 yıllık teknik lisans bölümlerinin unvanlarına ilişkin bildiğiniz üzere 2012 yılına kadar alınmış bir karar yoktu. Daha sonra “Uçak Elektrik-.Elektronik” bölümü mezunlarına “Uçak Mühendisi” unvanı verildi. Daha sonra, TBMMO’na kayıt olmak için arkadaşların başvurması üzerine TBMMO Danıştaya kararın iptaline yönelik dava açtı. Ama dava konusu İTÜ mezunlarının da “Uçak Mühendisi” olması dolayısıyla bu unvanın iptaline ilişkindi. Yani “Mühendis” unvanının iptaline ilişkin değil “Uçak Mühendisi”nin iptaline ilişkindi. Bunun üzerine, Danıştay YÖK’e konuyu tekrar görüşmesi yönünde telkinde bulundu ve YÖK konuyu tekrar görüştü. YÖK kararını vermeden önce ÜAK’tan görüş alıyor, ÜAK’ta bilirkişi olarak konunun kısmende olsa tarafı olan İTÜ’yü atıyor ve İTÜ’de bilinçli olarak veya büyük bir hata ile YÖK’ün daha önce “teknik olmayan ön lisans programlarına” vermiş olduğu unvan olan “Eleman” unvanının verilmesini uygun görüyor. 
Biz Dernek olarak YÖK’e gittiğimizde bilirkişinin büyük bir hata yaparak bizi “hem teknik olmayan bir bölüm hem de ön lisans” olarak gösterdiği raporu gördük. Fakat oradaki memurlarda bu işe şaşırmasına rağmen bu belgeleri ancak dava aşamasında verebileceklerini belirterek vermemişlerdir. Yani kısacası ortada büyük bir çarpıtma ve hak ihlali vardır. 
Sadece, TBMMO’da İTÜ ve ODTÜ gücü var diye YÖK böyle bir yanlış karara imza atmış, fakat YÖK’ün eğer vermiş olduğu unvan “Uçak Mühendisliği” olmasa herhangi bir sorun da ortada olmayacaktı.
Gelinen noktada, unvanın ne olması gerektiği, gerekçeleri, hukuki dayanakları ve mezunların istihdam edilebilirliklerini ne şekilde arttıracağı, önceleri hazırlamış olduğumuz ve SHGM-YÖK Çalıştayları Başkanı olan Prof. Dr. Durmuş GÜNAY’a da sunulmuş olan Ek’teki dokümanda detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.
Son olarak, 4 yıllık teknik lisans mezunları için verilebilecek tek ve en uygun unvan “Mühendis” unvanıdır ki zaten bunu YÖK daha önce verdiği kararlada teyit etmiştir ve bu hukuken de şuan da en azından “Uçak/Havacılık Elektrik-Elektroniği” bölümü mezunları için “Müktesep” yani kazanılmış haktır.
İsim olarak ise şunlar olması daha uygundur;
1- Havacılık / Uçak Elektrik-Elektroniği bölümü mezunları için “Aviyonik Mühendisliği” veya “Uçak Elektrik – Elektronik Mühendisliği”,
Uçak Gövde – Motor bölümü mezunları için ise “Uçak Güç Mühendisliği” veya “Uçak Gövde-Motor Mühendisliği”,
2- Yada tüm bu bölüm mezunlarına “Uçak Bakım Mühendisi” veya “Uçak Teknoloji Mühendisi”,
unvanlarının verilmesi hem uluslararası eşdeğerleri hem hukuken hem de sektörel ve istihdam edilmelerini kolaylaştırma anlamında en uygun olanları olacaktır.
Aklınıza takılabilecek birçok soruya Ek’teki dokümanda cevap verildiğini ummakla birlikte başka herhangi bir bilgi istenilmesi durumunda tekrar açıklama yapabilirim. 
Kolaylıklar diliyorum.
Murat TOPCU
UBMDER Başkanı

 

Tüm öğrencilerin vicdanının huzura kavuşabilmesi, sivil havacılığın beka ve bağımsızlığının sağlam esaslara bağlanabilmesi için ünvan sorununu ortaya çıkaranlar topluca hesap vermelidir.

Bilinmelidir ki, Sivil Havacılık Öğrencilerinin sabrını zorlamak, tahammül sınırlarını aşındırmak, itibarlarını ayaklar altına almak, öğrencilerine ihanet eden hocaların yanına kalmamış, bundan sonra da kalmayacaktır.

Tarih bir kez daha hükmünü verecek, havacılık sektörü bir kez daha doğrunun, yıllarca eğitim alanların ve emek harcayanların yanında duracak ve sivil havacılık öğrencilerine iade-i itibar mutlaka verilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here