Uçak Korkusu Yüzünden “Uçamayan Hollandalı”

Hollandalı futbolcu Dennis Bergkamp'ın futbol oynadığı zamanlarda uçak korkusu olduğu için İngiltere'de ki deplasman maçlarına takımdan ayrı trenle gittiğiniz biliyor muydunuz?

0
7601

Dennis Nicolaas Maria Bergkamp (d. 10 Mayıs 1969 Amsterdam), Hollandalı eski bir millî futbolcudur. Ajax Amsterdam, Internazionale, Arsenal ve Hollanda futbol oynadı. Bergkamp en iyi maçlarını golcü ortasaha olarak oynadı. Taktiksel bilgisi ve becerikli pasları onu tarihin en muhteşem oyuncularından biri yaptı. Sıklıkla forvet arkası pozisyonu tanımlamak için onun ismi kullanılır. Fenerbahçe’li Alex’de onun izlerini görebilirsiniz. O kendi neslinin en iyi oyuncularından birisidir. Pele tarafından yaşayan en iyi 125 oyuncu arasına seçildi. Aynı zamanda FIFA yılın oyuncusu ödülünde iki kez üçüncü 1 kez 2. oldu.1997 yılında İngiltere’de yılın futbolcusu seçilmişir.

Bergkamp Uçaktan Neden Korkuyordu?

Bergkamp’ın en iyi arkadaşı Marc Overmars’dır. 1994 FIFA Dünya Kupası’nda Hollanda’nın çeyrek finalde Brezilya’ya 3-2 kaybetmesinden sonra geri dönüşte uçakta yapılan bir şaka Bergkamp’ın kariyerini ve kişiliğini önemli ölçüde değiştirdi. Gazetecilerin uçakta bomba olduğuna dair yaptığı şaka yollu haberler ve uçağın dönüş yolunda tesadüf bu ya arızalanması Bergkamp’ı fena halde korkuttu. Karaya indiklerinde psikolojik olarak çöken yıldız oyuncu bir daha uçağa binmeme kararı aldı.
2000 Avrupa Şampiyonasından sonra milli takıma veda etmiştir. 2002 Dünya Kupasının Japonya-Kore ortaklığında yapılmasından dolayı uçak fobisine sahip Bergkamp buraya katılamayacağını açıkladı ve milli takım kariyerini noktaladı. Milli takımı bıraktığında 79 maçta, 37 golü vardı bu bir rekordu. Daha sonra bu rekoru Patrick Kluivert geçti.

Dennis Bergkamp’ın ileri derece uçak fobisi vardı. Deplasman maçlarından nefret ederdi. Bu konuda ”Deplasman maçlarında maçtan çok eve dönüşü düşünüyordum.” demiştir. Uçak korkusu yüzünden ”Uçamayan Hollandalı” lakabını almıştır.

1998 Dünya Kupası elemelerinde Bergkamp’ın uçak fobisi milli takımımız için pozitif bir etkiye sahne olmuştur. Bursa’da oynanan Türkiye-Hollanda maçına Bergkamp uçak fobisi nedeniyle katılamamıştır. Bu durum Türkiye için büyük avantaj oluşturmuştur ve maçı Hakan Şükür’ün attığı golle 1-0 Türkiye kazanmıştır. Ve bu olay tarihte ilk ve sondur. Türk milli takımı bir daha Hollanda’yı yenememiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here