Havayolu Firmaları Bir Koltuğu Kaç Kişiye Satabilir?

3643

Uçak biletinizi aldınız ve ücretinizi eksiksiz ödediniz. Mesela diyelim ki bir iç hat uçuşu yapacaksınız, havayolu şirketi biniş kartı ve bagaj işlemlerinin en geç tarifeli uçuş saatinden 45 dakika önce tamamlanmasını istiyor, bu nedenle uçuşunuzdan 1 saat 15 dakika önce havalimanına gittiniz ve biniş kartınızı almak ve bagajınızı teslim etmek için gişeye başvurdunuz. Gişe görevlisinden, sizi şoka sokacak bir yanıt alıyorsunuz: “Kusura bakmayın, uçakta yer kalmadı, siz uçamayacaksınız!” 

Tabii ki algılamakta güçlük çekiyorsunuz. “Ben paramı ödemişim, vaktinde de gelmişim, nasıl olur da uçakta yer kalmaz” diyorsunuz. Açıklaması şu: Yok efendim bazı yolcular bilet aldıkları halde gelmiyorlarmışmış da, bazıları da son anda biletlerini iptal ediyorlarmışmış da, o yüzden uçak boş koltukla uçuyormuşmuş da, o yüzden kapasite fazlası satış yapma hakkı varmışmış da, zaten dünyadaki tüm havayolları yapıyormuşmuş da (Not: Bu yalan aslında, yapmayanlar var, Ryanair mesela), yasal olarak buna hakları varmışmış da. Dolandırıcılığın yasal olduğu dünyadaki tek örnek budur herhalde. Neden dolandırıcılık diyorum? Çünkü, uçaktaki kapasiteden fazla koltuk satarak, sahip olmadıkları koltuğu satmış oluyorlar. Sahip olmadığı bir şeyi satmak dolandırıcılık değil midir? 

Velhasıl, uçak bileti almış olmanızın uçacağınız anlamına geldiğini sanmayın, hayal kırıklığına uğrarsınız. Zira, havayolları her an size “Biz sırf üç kuruş daha fazla kazanmak için uçağa kapasitesinden fazla bilet sattık, senden önce check in yaptıranlar tüm koltukları kaptı, sana yer kalmadı. Aldığın biletin de, ödediğin paranın da hiç bir hükmü kalmadı, haydi uza!” diyebilir.

Bugün Atatürk Havalimanı’ndan thy ile Milano’ya uçmak isteyen 18 yolcu büyük bir şok ile karşılaştı. thy’nin 15:40’ta Milano’ya sefer yapacak olan uçakta fazla bilet sattığı ortaya çıktı. Bunun üzerine 18 yolcu uçağa alınmadı.

“ŞU AN BÖYLE BİR REZALET YAŞIYORUZ”

Hürriyet’ten Burak Coşan’ın haberine göre görevliler ile uçağa alınmayan yolcular arasında tartışmalar çıktı. Bazı yolcular görevlilerin üzerine yürüdü. Milano’ya iş için gittiğini söyleyen Yıldırım Özcan, “İlk kez başıma böyle bir şey geliyor. Şu an böyle bir rezalet yaşıyoruz. İşimiz aksıyor. Katılmam gereken toplantılar var” dedi. Görevliler ise şu anda bekleyen yolculara eğer bilet satılan yolcuların bir kısmı gelmezse kendilerinin uçağa alınabileceğini söyledi. Bilet satın alıp bekleyen yolcuların 20:40’taki başka bir İstanbul – Milano seferini düzenleyen uçakla uçuşlarının sağlanması bekleniyor.