Uçak Yolculuğunda Bunlara Kesinlikle Dikkat Edin

Uçak sayesinde uzak mesafelere kısa sürede gitmek artık bir lüks değil. Ama yüksek basınç altında seyahat edildiği düşünüldüğünde dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. Hem sağlığınızı, hem de cebinizdeki parayı korumak için yolculuktan önce bunları göz önünde bulundurun.

1745

Dişçide bir operasyon geçirdikten sonra 12 saat içinde sakın uçağa binmeyin. Çünkü zaten var olan diş ağrısı, atmosfer basıncının değişmesiyle daha da tahammül edilemez bir hal alır.

Özellikle yurtdışına çıkarken, medikal geçmişinizin yazılı olduğu bir kağıdı mutlaka pasaportunuzun içinde taşıyın. Bunun içinde kan grubunuz, alerjileriniz, gözlük numaranız, düzenli kullandığınız ilaçlarınız ve var olan sağlık durumunuzla ilgili her şey yazmalı.

Uçakta konfor tabi ki çok önemli. Ama kısa süreli uçuşlar için first class’ı tercih etmek hiç de karlı değil. Bu yüzden dört saatten az süreli uçuşlarda boşuna para bayılmayın. Zaten kısa mesafe uçuşlarında uçak da küçük olduğu için nerede oturduğunuz çok da fark etmeyecek.

Yurtdışı uçuşlarından önce almanız gereken zorunlu sağlık sigortasını son dakikaya bırakıp, havaalanında yaptırmayın. Astarı yüzünden pahalıya gelmemesi için doğrudan bir sigorta şirketinden alın.

Bilet rezervasyonlarınızı kontrol edin. Eğer biletinizde “RO” işaretli ise, yeriniz tehlikede olabilir. Çünkü seyahat acentası sadece yer istemiş, yer boşalırsa sizi yerleştirecek demektir. Onaylanmış bir rezervasyonda biletinizin üstünde “OK” damgası olur.

Uçakta ikram edilen bazı yiyecek ve içeceklerden de uzak durmanız gerekiyor. Alkol, gazlı içecekler, fıstık gibi abur cuburlar kan şekerinizi aniden düşürebilir. Bu yüzden de normalden daha yorgun ve baş ağrılı bir uçuşunuz olur.

Alkol ise sizi yeryüzünde çarptığından daha fazla çarpar. Çünkü basınçlı uçak kabininde vücudunuzdaki sıvı daha çabuk buharlaşır. Ve yine basınç altında alkol kana daha abuk karışarak, kendini daha çabuk hissettirir. Bu yüzden, özellikle altı saat ve daha uzun uçuşlarda dehidrasyonu önlemek için olabildiğince çok su içmeniz gerekir.