Uçaklarda Termokupl (Isıl Anahtar) Sistemi

3131

Gelişen teknolojiden havacılık sektörü de nasibini almakta her geçen gün yenidonanımlı uçaklar sektöre girmektedir. Her uçak tipini ayrı ayrı en ince ayrıntısına göreöğrenmeniz mümkün değildir. Bunu ileriki zamanlarda tip kursu alarak tamamlayabilirsiniz. Hezarfen Havacılık Dergisi tarafından hazırlanan bu yazıda sizlere Uçaklarda Termokupl (Isıl Anahtar) Sistemi   hakkında bilgi verilecektir.

Isıl anahtar sistemi, uçak güç sistemi tarafından enerji veren bir veya daha fazla ışık içerir. Isıl anahtarlar, lambaların çalışmasını kontrol eder. Bu ısıl anahtarlar, belirli sıcaklıklarda tamamen elektrik devreli ısı algılamalı birimlerdir. Diğerleri ile paralel bağlanır fakat serilerde gösterge lambaları ile bağlanır. Eğer sıcaklık devrenin her bir bölümünde set değerine artarsa, ısıl anahtar kapanacaktır. Isıl anahtar sistemi, bimetalik termostat anahtar kullanır.

Fenwal Spot Detektör: Fenwal spot detektörler, elektrik tertibatının paralel iki tam halka arasına tel ile bağlanır. Dolayısıyla sistem, sesli yanlış yangın uyarısı olmaksızın hatalara karşı koyabilir. Yanlış yangın uyarısı meydana gelmeden önce çift hata var olmalıdır. Yangın veya aşırı ısınma durumlarında spot detektör anahtarı kapanır ve sesli alarm için devre tamamlanır.

Fenwal spot detektör sistem, kontrol birimleri olmaksızın çalışır. Aşırı ısınma durumu veya yangın, detektörde kapanmaya anahtar sebep olduğu zaman, alarm zil sesleri ve uyarı ışıkları yanar.